Çağdaş sanatta gündelik yaşam ve birey idealinin eleştirisi
Criticism of everyday life and individual ideal in contemporary art
  1. Tez No: 700905
  2. Yazar: MELİKE NÜKTE
  3. Danışmanlar: DOÇ. FUNDA SUSAMOĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sanat Eseri Raporu olarak ele alınan çalışma, birey idealinin tarihsel süreç içerisindeki dönüşümünü; iletişim araçları, tüketim kültürü ve kent olgularının gündelik yaşama etkisi üzerine kurulu bir araştırmadır. Bu bağlamda sanat aracılığıyla, içinde yer aldığımız koşullar, durumlar, olaylar, toplumsal ve bireysel sorunlar üzerinden ilişkilendirilmektedir. Çağdaş sanata yoğunlaşan inceleme, aydınlanma döneminde tasarlanan birey idealinin neden günümüzde karşılık bulamadığı yönündeki sorular çevresinde şekillenmektedir. Bu soruların kişisel sanat yaklaşımında öne çıkma nedeni, gündelik yaşamda karşılaşılan durumlara dikkat çekmek ve günümüz bireyin değişkenliğini yorumlamak oluşturmaktadır. Çalışma ile amaçlanan, günümüzde birey ideolojisinin geldiği durum araştırmalar üzerinden analiz edilerek bir farkındalık oluşturmaktır. Oluşturulan raporda birey idealinin doğuşu ve sonra ki süreç incelenirken, birey idealinin eleştirisi seçilen sanatçı eserleri ve kişisel uygulamalar üzerinden yapılmaktadır. Yürütülen raporda sanat ile toplumsal ve bireysel kaygılar ele alınmış ve kişisel uygulamalarla yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study, which is handled as a Work of Art Report, covers the transformation of the ideal of the individual in the historical process; It is a research based on the effects of communication tools, consumption culture and urban phenomena on daily life. In this context, the conditions, situations and events we are in associated with social and individual problems through art. The study, which focuses on contemporary art, is shaped around the questions of why the ideal of the individual, designed in the enlightenment period, cannot find a response today. The reason why these questions come to the fore in the personal art approach is to draw attention to the situations encountered in daily life and to interpret the variability of today's individual. The aim of the study is to create an awareness by analyzing the state of individual ideology today through research. While the emergence of the individual ideal and the subsequent process are examined in the report created, the criticism of the individual ideal is made through selected artist works and personal practices. In the conducted report, social and individual concerns with art were discussed and it was aimed to interpret it with personal practices.