A discussion on adequate and optimal level for international reserves
Uluslararası rezerv yönetimi bağlamında bir yeterli ve optimal rezerv tartışması
- Tez No: 700944
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLDAĞ BAŞAK CEYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
İster gelişmiş isterse gelişmekte olan olsun, hemen hemen tüm ekonomiler için, doğru politika ve iktisadi temellerle birlikte yeterli miktarda ihtiyati rezervi bulundurmak çeşitli nedenlerle büyük avantaj sağlamaktadır. Bu çalışmada rezervlerin uygun yönetimi ve rezerv talebinin belirleyicileri incelenmiştir. Rezerv yeterliliği açısından üç temel gösterge detaylı biçimde tartışılmıştır: rezervlerin ithalata oranı, rezervlerin parasal göstergelere oranı ve rezervlerin dış borca oranı. Rezerv talebini belirleyen unsurları ortaya çıkarmak üzere de 3 yaklaşım kullanılmıştır. İlk olarak, Tampon Stok Modeli olarak isimlendirilen ihtiyati yaklaşım ele alınmıştır. Ardından, oynaklıktaki asimetrinin etkisi incelenmiştir. Son olarak ise rezerv düzeyinin iradi bir karar ile değil de makro-iktisadi gelişmelerin sonucu olarak ortaya çıkıyor olabileceği değerlendirilmiştir. Sermaye hareketliliğinin oynaklığın önemini ortadan kaldırmadığı, fırsat ve yerine koyma maliyetleriyle birlikte oynaklığın da önemli bir belirleyici olmaya devam ettiği tespit edilmiştir. Çarpıklığın değerlendirmeye dahil edilmesi, fırsat maliyetinin öneminin daha belirgin biçimde görülür hale gelmesine neden olmuştur. Son deneme ile de reel ithalatın, ödemeler dengesi oynaklığının ve ortalama ithalat eğiliminin hem istatistiki hem de iktisadi olarak anlamlı belirleyiciler oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Whether developed, or developing, for almost all economies, holding prudent amounts of international reserves bring considerable advantages in conjunction with sound policies and fundamentals. Appropriate governance structure for foreign reserves and the determinants of foreign reserve demand are analysed in this study. Three types of indicators for foreign reserve adequacy are discussed in detail: ratio of foreign reserves to imports, foreign reserves to monetary aggregates, and foreign reserves to external debt. Three different approaches are used to uncover the factors behind the demand for foreign reserves. First, a precautionary approach named as Buffer Stock Model is employed. Then, asymmetry in volatility is evaluated as a determinant of reserves. Lastly, it is assumed that there may be no discretion regarding the level of reserves but it is a result of macroeconomic developments. It is found that high international capital mobility could not reduce the importance of volatility. While opportunity and replacement costs are also important, volatility is still an important determinant. Controlling for skewness underlined the importance of opportunity costs. Last attempt showed that real imports, volatility of balance of payments and average tendency of imports have both statistically and economically significant effects on the demand for foreign reserves.