İş sağlığı ve güvenliğinde tezli ve tezsiz yüksek lisans yapmış öğrenciler ile aday öğrencilerde güvenlik kültürü algısı: NOSACQ-50 uygulaması
The perception of the security culture in occupational health and safety in thesis and non-thesis master students and candidate students: NOACQ-50 application
- Tez No: 700977
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RÜŞTÜ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, isg alanında tezli veya tezsiz yüksek lisans yapmış öğrenciler ile aday öğrencilerin güvenlik kültürüne bakışları arasında ki farklılıkları ortaya çıkarmaktır. 201 adet tezli ve tezsiz yüksek lisans yapmış öğrenci ile aday öğrencilerde yapılan anket çalışmasında 50 sualden oluşan NOSACQ-50 ölçeği uygulanmıştır. Anket suallerine 18 sosyodemografik sual ilave edilerek isg tezli ve tezsiz yüksek lisans yapmış talebeler ile aday talebelerin demografik özellikleri araştırılmıştır. Google Drive anket programı kullanılarak uygulanmakta olan anket çalışmasının neticeleri NOSACQ-50 ölçeğinin 7 alt ebadı göz önüne alınarak SPSS programıyla inceleme edilmiştir. Güvenlik kültürü ölçeği 7 alt boyutundan, NOSACQ-50 Ölçeği ile Yönetimin güvenlik önceliği ve yeteneği (r: 0,874, p:0,000), Yönetimin güvenliği desteklemesi(r:0,870, p: 0,000), Yönetimin güvenlik adaleti(r:0,884, p: 0,000), Çalışanların güvenlik taahhüdü(r:0,874, p: 0,000), Çalışanların güvenlik önceliği ve risk almayı kabul etmemeleri(r:0,777, p: 0,000), Çalışanların güvenlik iletişimi ve güvenlik yeterliliğine güvenmeleri(r:0,883, p: 0,000), Çalışanların güvenlik sistemlerinin etkinliğine güvenmeleri (r:0,875, p: 0,000) alt boyut puan ortalamaları arasında pozitif yönde yüksek derecede anlamlı bir ilişkinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to show the differences between students who have completed a master's degree in HSE with or without a thesis and the perception of future students about the safety culture. NOSACQ-50 scale consisting of 50 questions was applied in the survey study conducted with 201 students who have graduated with and without thesis in Occupational Health and Safety and prospective students. By adding 18 sociodemographic questions to the questionnaire questions, the demographic characteristics of the students who have graduated with and without thesis and candidate students were investigated. The results of the survey study applied using the Google Drive survey program were examined with the SPSS program, taking into account the 7 subdimensions of the NOSACQ-50 scale. Security priority and capability of the management with the NOSACQ-50 Scale from 7 sub-dimensions of the security culture scale (r: 0.874, p: 0.000) , Management's support for security (r: 0.870, p: 0.000), Management's security justice (r: 0.884, p: 0.000), Employees 'security commitment (r: 0.874, p: 0.000), Employees' safety priority and refusal to take risks (r: 0.874, p: 0.000) : 0.777, p: 0.000), Employees 'trust in security communication and security competence (r: 0.883, p: 0.000), Employees' trust in the effectiveness of security systems (r: 0.875, p: 0.000) It has been determined that there is a relationship.