Uzaktan eğitim alan fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümü öğrencilerinde ev egzersizlerinin yaşam kalitesi ve depresyon düzeyine etkisi
The effect of home exercises on quality of life and depression level of physiotherapy and rehabilitation department students taking distance education
- Tez No: 701069
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, uzaktan eğitim alan öğrencilerde uzun süreli oturma pozisyonlarının ve fiziksel aktivite düzeyinin düşmesinin bel ve boyun sağlığına etkilerinin incelenmesi, ev egzersiz programı ile yaşam kalitelerinde ve depresyon düzeylerinde oluşabilecek değişikliklerin gözlenmesi amaçlandı. Araştırmanın örneklemi, İstanbul ili, Beyoğlu ilçesinde bulunan Haliç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü'nde öğrenim gören öğrencilerden oluşturuldu. Katılımcıların yaş aralığı 18-25 olarak belirlendi. Demografik bilgiler sosyodemografik form ile, boyun ağrısı Boyun Özürlülük Sorgulama Anketi ile, bel ağrısı Oswestry Bel Ağrısı Engellilik Anketi ile, fiziksel aktivite düzeyi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi ile, yaşam kalitesi SF-36 Yaşam Kalitesi Anketi ile ve depresyon düzeyi Beck Depresyon Envanteri ile değerlendirildi. Anket uygulanan öğrencilerden randomize usullere göre seçilen Grup 1 öğrencilerine ev egzersizi programı verildi ve diğer öğrenciler kontrol grubunu oluşturdu. Çalışmada elde edilen verilerin analizi SPSS 22.0 Paket Programı kullanılarak bilgisayar ortamında gerçekleştirildi. Tanımlayıcı bilgiler için ortalama, standart sapma ve yüzde dağılımları verildi. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği ShapiroWilk Testi ile değerlendirildi. Veriler arasındaki ilişkiler için Pearson korelasyon testleri kullanıldı. Gruplar arası karşılaştırmalarda Student T Test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of long-term sitting positions and decrease in physical activity level on waist and neck health in distance education students, and to observe the changes that may occur in the quality of life and depression levels with the home exercise program to be given. The sample of the study was composed of students studying at Haliç University Faculty of Health Sciences, Physiotherapy and Rehabilitation Department located in Beyoğlu district of Istanbul province. The age range of the participants was determined as 18-25. Demographic information was evaluated by sociodemographic form, neck pain with Neck Disability Inquiry Questionnaire, low back pain with Oswestry Low Back Pain Disability Questionnaire, physical activity level with International Physical Activity Questionnaire, quality of life with SF-36 Quality of Life Questionnaire and depression level with Beck Depression Inventory Questionnaire. A home exercise program was given to Group 1 students, who were randomly selected from the students who were surveyed, and the other students formed the control group. The analysis of the data obtained in the study was carried out in computer environment using the SPSS 22.0 Package Program. Mean, standard deviation and percentage distributions were given for descriptive information. Whether the data showed normal distribution was evaluated with the ShapiroWilk Test. Accordingly, Pearson correlation tests were used for relationships between data. Student T Test was used for comparisons between groups.