Kadınlarda cinsel doyum ve romantik ilişki doyumu
Sexual satistaction and romantic relationship satisfaction in women
  1. Tez No: 701073
  2. Yazar: DUYGU ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM FUAT AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada kadınlarda cinsel doyum ve romantik ilişki doyumu arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da yaşayan 18-45 yaş aralığındaki 479 kadın katılımcı oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği, İlişki Doyumu Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan sosyo-demografik bilgi formu kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre 479 katılımcının 255'inin cinsel doyumunun sorunlu, 208'inin romantik ilişki doyumunun doyumsuz olduğu saptanmıştır. Araştırmada cinsel doyum ile romantik ilişki doyumu arasında istatiksel olarak negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çalışmada cinsel doyum ölçeğinin alt boyutları incelenmiş ve kadınlarda İlişki Sıklığı, Anorgasmi ve Kaçınma, Doyum alt boyutları ile romantik ilişki doyumu arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanırken, Dokunma ve Vajinismus alt boyutları ile romantik ilişki doyumu arasında anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür. Ayrıca kadınlarda cinsel doyumun; bireylerin cinsel yaşamlarına göre farklılaştığı görülmektedir. Romantik ilişki doyumu ise ilişki durumu, medeni durum, ilişki süresi, cinsel yaşam gibi demografik bilgilere göre farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, the relationship between sexual satisfaction and romantic relationship satisfaction in women was investigated. The sample of the research consisted of 479 women living in İstanbul ranging from ages 18 to 45. Throughout the research, Golombok-Rust Sexual Satisfaction Scale, Relationship Satisfaction Scale and the socio-demographic fact sheet prepared by the researcher were used as the data collection tools. According to the findings, the sexual satisfaction of 255 of the 479 participants were found to be problematic and the romantic relationship satisfaction of 208 of them were unsatisfactory. In the research, a statistically significant inverse relationship was found between sexual satisfaction and romantic relationship satisfaction. In the study, the sub-dimensions of the satisfaction scale were analyzed, and it was determined that while a significant relationship was found between Sexual Relationship Frequency, Anorgasmia and Abstinence, and Satisfaction sub-dimensions and romantic relationship satisfaction in women, it was also observed that there was not a significant relationship between Touching and Vaginismus sub dimensions and romantic relationship satisfaction. Furthermore, sexual satisfaction in women differed according to sex life of the individuals. Also, romantic relationship satisfaction differed according to demographic information such as relationship status, marital status, relationship duration, sex life.