Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nde görevli spor yapan ve spor yapmayan personellerin öfke kontrol düzeylerinin ölçülmesi
Measuring the anti-control levels of the personnel who does sports and doesn't do sports at Ankara Youth Sports Provincial Directorate
  1. Tez No: 701146
  2. Yazar: HAKAN GÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışma, aktif iş hayatında olan kişiler üzerinde öfke kontrol düzeylerini ölçmek amacıyla Ankara Gençlik ve Spor Müdürlüğü'nde çalışanlara yapılan yüz yüze anket sonucunda gerçekleştirilmiştir. Sürekli Öfke ve Öfke İfade Ölçeği (SÖÖİTÖ) ve Tolerans Ölçeği kullanılarak; 25'i kadın 75'i erkek toplam 100 kişilik örneklem ile veriler toplanmıştır. Uygulanan T testi, Anova testleri ve ilişkiyi ölçmek için Pearson testi sonucunda, genel olarak spor yapan kişilerin öfke kontrol düzeylerinin daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca evli kişilerin bekar kişilere oranla öfkelerini tolere etme düzeylerinin de daha yüksek olduğu çıkan sonuçlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out as a result of a face-to-face survey made to the employees of Ankara Youth and Sports Directorate in order to measure the anger control levels on people who are in active business life. By using Trait Anger and Anger Expression Scale and Tolerance Scale; Data were collected with a sample of 100 people, 25 female and 75 male. As a result of the T test, Anova tests and Pearson test to measure the relationship, it was concluded that people who do sports generally have higher anger control levels. In addition, it is among the results that married people have a higher level of tolerating their anger than single people.