II. Meşrutiyet yillarindan günümüze tarih ders kitaplarinda Selçuklu tarihi ve medeniyeti konularinin öğretimi (1910-2020)
Teaching of Seljuk history and civilization subjects in history textbooks from the second Constitutional period to the present (1910-2020)
- Tez No: 701201
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİK TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 343
Özet
Büyük Selçuklu Devleti ve bakiyesi devletlerin tarihi ve medeniyeti konuları hem Türk tarihi hem de dünya tarihi açısından ehemmiyet göstermektedir. Bu çalışmada, II. Meşrutiyet yıllarından günümüze değin lise düzeyi okullarda okutulan tarih ders kitaplarındaki Büyük Selçuklu Devleti ve bakiyesi devletlerin tarihi ve medeniyeti konuları üzerine çeşitli başlıklar altında karşılaştımalı olarak inceleme yürütülmüştür. Araştırmada nitel araştırma usullerinden tarihi araştırma ve betimsel tarama yöntemleri bir arada kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda siyasi ve medeniyet tarihi konularının öğretiminde artan oranlı bir gelişmenin yaşandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The history and civilization of the Great Seljuk State and it's remnant states are important in terms of both Turkish history and world history. In this study, the history and civilization of the Great Seljuk State and it's remnant states in the history textbooks taught in high school level schools from the Secondary Constitutional Period until to the present have been studied comparatively under various titles. In the research, historical research and descriptive survey methods, which are among the qualitative research methods, were used together. At the end of the study it was determined that there was an increasing progress in the teaching of political and civilization history issues.