İki boyutlu Ali-Mikhail-Haq Kapula ailesinden tek boyutlu yeni bir dağılımın elde edilmesi
Obtaining of a new univariate distribution by Ali-Mikhail-Haq bivariate Copula family
- Tez No: 701269
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Olasılık Teorisi ve Olasılık Süreçleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
İstatistikte veri modellemesinin yapılabilmesi için bazı klasik dağılımların yetersiz kalması, yeni dağılımların elde edilmesi ihtiyacını doğurmuştur. Bu ihtiyaçla birlikte bilinen dağılım ailelerinin genişletilmesi ile ilgili yapılan çalışmalar günümüzde giderek artmaktadır. Bu tez çalışmasında da, iki boyutlu Ali-Mikhail-Haq kapula ailesi, tek boyutluya indirgenerek elde edilen dağılımların hangi koşullarda birer dağılım fonksiyonu olma durumunu sağladıkları araştırılmıştır. Elde edilen bu indirgenmiş dağılımların karakteristikleri incelenerek çeşitli tahmin yöntemleri ile parametre tahmini yapılmıştır. Ardından simülasyon çalışması yapılarak tahmin yöntemlerinin performansları karşılaştırılmış ve yorumlanmıştır. İki veya daha çok boyutlu dağılımların tek boyutluya indirgenmesi ile elde edilen yeni dağılımlar temel dağılımlara göre daha esnek olmaktadırlar. Bu esneklik ise dağılımların farklı veri setlerini modelleyerek çeşitli alanlarda kullanılabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Since some of the classical distributions fail to do data modelling in statistics, necessity of having new distributions arises. Accordingly, studies about expanding well-known distribution families are increasing nowadays. In this thesis study, bivariate Ali-Mikhail-Haq copula family is reduced to univariate and we investigate in which conditions obtained distributions become a distribution function. Characteristics of these reduced distributions is investigated and parameter estimation is done with the help of various estimation methods. Then performance of estimation methods are compared and interpreted with doing simulation study. The new distributions obtained by reducing the bivariate or multivariate distributions to univariate are more flexible than the basic distributions. This flexibility indicates that use of this distribution for modelling different data sets and using them in various fields is favorable.