Meslekleşme koşulları açısından Türkiye'de ilköğretim okul müdürlüğünün değerlendirilmesi
Evaluation of primary school administration in Turkey in terms of professionalization tools
  1. Tez No: 701342
  2. Yazar: RAMAZAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VİCDAN ALTINOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'deki resmi ilkokul ve ortaokul okul yöneticilerinin meslekleşme düzeylerinin incelenmesidir. Nicel tarama türünde olan araştırmanın evrenini Ankara ilinde görev yapmakta olan resmi ilkokul ve ortaokullarda görev yapan ilkokul ve ortaokul müdür ve müdür yardımcıları oluşturmaktadır. Örneklemini ise tabakalı seçkisiz örnekleme yöntemi ile belirlenmiş 326 kişilik grup oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında kişisel bilgi formu ve“Meslekleşme Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde yapı geçerliği için Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA), betimsel istatistikler, ilişkisiz örneklemler t testi ve ilişkisiz ölçümler için tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre yöneticilerin meslekleşme algıları orta düzeydedir. Meslekleşme düzeyleri unvan, hizmet içi eğitime katılma ve kongre/konferansa katılma değişkenlerine göre farklılık gösterirken; cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, kıdem, kurum türü, sendika üyelik durumu, dernek/vakıf üyelik durumu, muhakkiklik yapma durumu, değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermemektedir. Unvanı müdür olanlar müdür yardımcılarına göre; hizmet içi eğitime, kongre/konferansa katılanlar katılmayanlara göre daha olumlu meslekleşme algılarına sahiptir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the professionalization levels of primary and secondary public school administrators in Turkey. The scope of the research in the quantitative survey type consists of principals and assistant principals working in primary and secondary public schools in Ankara. The data presented in this study were obtained by studying a group of 326 people defined by the stratified random sampling method. Personal information form and“Professionalization Scale”were used throughout the study. In the analysis of the data, Exploratory Factor Analysis (EFA) was used for construct validity, descriptive statistics, unrelated samples, t-test, and one-way analysis of variance were used for unrelated measurements. According to the findings, the professionalization perceptions of the school principles are at a moderate level.While the levels of professionalization differ according to the status, participation in in-service training and congress/conference; gender, age, education level, seniority, institution type, union membership state, association/foundation membership state, inspection state do not differ significantly.Those who attend in-service training and congress/conference have more positive progression of professionalization than those who do not.