A modernization so close yet so far? A strategic perspective on the Customs Union 2.0 discussion between the EU and Turkey
Modernizasyon çok yakında ve henüz çok uzakta: AB ve Türkiye arasındaki Gümrük Birliği 2.0 müzakerelerine stratejik bir bakış
  1. Tez No: 701343
  2. Yazar: PAULINE SOPHIE SEYFERT
  3. Danışmanlar: DR. MARKUS CHRISTIAN DR.SLEVOGT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
AB ile Türkiye arasındaki gümrük birliğinin (GB) modernizasyonu birkaç yıldır siyasi gündemlerde yer almaktadır. Ancak müzakerelerin mevcut durumu, siyaset başta olmak üzere çeşitli etkenler nedeniyle durma noktasına varmıştır. Modernizasyon ihtiyacını ortaya çıkaran birçok eksiklik ve engel tespit edilmiştir. Bu tez, geliştirilmiş bir gümrük birliğinin her iki taraf için değerine ilişkin stratejik ve ekonomik perspektif etrafında odaklanmaktadır. Bu tezin bir parçası olan araştırma, stratejik yönetim kavramını uygulayarak GB 2.0'ın faydalarını stratejik bir perspektiften değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu yaklaşım her iki tarafın stratejik ihtiyaçlarını ve seçeneklerini belirlemeye ve eylem için stratejik öneriler sağlamaya olanak tanır. Stratejik değerlendirme yoluyla anlaşma kapsamında ekonomik büyümeyi, rekabet avantajını ve refahı sürdürmek ve kolaylaştırmak için karşılıklı modernizasyon ihtiyacı sonucuna varılmıştır. Modernizasyon sürecini ve ikili ilişkilerin derinleştirilmesini teşvik ederken, her iki taraf da gümrük birliğinin ekonomik ve jeopolitik faydalarına odaklanmalıdır. Anket, Türkiye'de yerleşik Alman sermaye iştiraki olan bir grup firma arasında gerçekleştirilmiş, ticari faaliyetlerin durumu ve geliştirilmesi istenen alanlar hakkında derinlemesine bilgi edinilmiştir. İdari yüklerin ve gümrük prosedürlerinin, ticarette tarife dışı engellerin ve menşe belgesinin zorlayıcı faktörler arasında ilk sıralarda yer aldığı tespit edilmiştir. Sonuçlar arasında, E-ticaret genişlemeye en elverişli sektör olarak belirlenmiştir. Genel sonuçlar, gümrük birliğinin ekonomik ve stratejik bir perspektiften modernleştirilmesinin önemini yeniden teyit etmektedir.
Özet (Çeviri)
The modernization of the customs union (CU) between the EU and Turkey has been set on political agendas for several years. Yet, the current state of negotiations is marked by a standstill, primarily due to political reasons. Many shortcomings and impediments have already been identified, stressing the need for modernization. The approach of this thesis is centered around the strategic and economic perspective concerning the value of a modernized CU for both parties. The research as part of this thesis is aimed to assess the benefits of a Customs Union 2.0 from a strategic perspective by applying the concept of strategic management. The concept allows to identify the strategic needs and options of both parties and provide strategic recommendations for action. In addition, by surveying firms operating under the treaty, in-depth insights regarding the state of business activities and desired areas of improvement were obtained. The mutual need for modernization was concluded to sustain and facilitate economic growth, competitive advantage, and prosperity under the treaty through strategic assessment. When promoting the modernization process and deepening of bilateral ties, both parties' focus must be centered on the economic and geopolitical benefits of the CU. The survey was conducted among a group of firms with German equity participation located in Turkey. The crucial role of the CU and its position as a solid base for bilateral economic relations were emphasized by the results. Administrative burdens and customs procedures, non-tariff barriers to trade, and the certificate of origin represented the main struggles. E-commerce was identified as the most favorable sector of expansion among the results. The overall results reaffirm the importance of modernizing the CU from an economic and strategic perspective.