The strategic importance of the Kuril Islands for Japan'snational security
Kuril Adalarının Japonya'nın ulusal güvenliği için stratejik önemi
- Tez No: 701578
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZTÜRKMEN YILMAZ, PROF. DR. AYŞE SELÇUK ESENBEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez, Japonya ve Rusya'nın uğrunda İkinci Dünya Savaşı'nı bitirecek barış antlaşmasını imzalamadığı Kuzey Bölgesi'nin stratejik önemi üzerine yazılmıştır. Kuril Adaları zincirinin Japonya'ya yakın olan dört adanın Habomai, Kunashir, Shikotan ve Etorofu adalarının Japonya'nın en kuzeyinde yer alan Hokkaido'ya bağlı olduğu iddiası ve haksız yere işgal edildiğini öne süren Japonya, bu adaların kendisine iade edilmesini Rusya'dan talep etmektedir. Karşılıklı anlaşmazlığa neden olan bu adaların askeri, ekonomik ve politik açıdan stratejik öneminin ele alındığı bu çalışma Kuzey Bölgesi'nin Japonya'nın ulusal güvenliğine olan etkilerini incelemiştir. Yapılan çalışma sonucunda adaların ekonomik potansiyelinin yüksek olduğu, Japonya'ya fayda sağlayabileceğini ancak askeri güvenlik açısından yüksek derecede bir önem arz etmediği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis was written on the strategic importance of the Northern Territories, for which Japan and Russia did not sign the peace treaty that would end the Second World War. Claiming that the four islands of the Kuril Islands chain, Habomai, Kunashir, Shikotan and, Etorofu, which are close to Japan, are connected to Hokkaido, which is in the northernmost part of Japan, and claiming that they are unjustly occupied, Japan demands the return of these islands to itself. This study, which deals with the military, economic and, political-strategic importance of these islands, which cause mutual conflict, has examined the effects of the Northern Region on Japan's national security. As a result of the study, it has been revealed that the economic potential of the islands is high and that it can benefit Japan, but it is not of high importance in terms of military security.