The sorites argument against descriptivism
Betimleyiciliğe karşı sorites argümanı
- Tez No: 701579
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİYE KARANFİL SOYHUN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Felsefe, Philosophy
 - Yıl: 2021
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 35
Özet
Gönderim kuramında, özel adlarla ilgili betimlemecilik, bir özel adın, bir konuşmacının deyimiyle, bir betimleme veya betimlemelerle ilişkilendirilmesi nedeniyle bir nesneye göndermede bulunduğunu genel olarak kabul eden, yakından ilişkili bir kuramlar ailesidir. Eğer varsa, betimlemeyi veya yeterince betimlemeyi karşılayan benzersiz nesnenin adın göndergesi olduğu söylenir. Tanımlayıcılığın—ya da en azından onun etkili bir versiyonunun—Kripke'nin Adlandırma ve Gereklilik'te ona karşı olan argümanları tarafından sağlam bir şekilde çürütüldüğüne artık yaygın olarak inanılıyor. İsimlerin“küme”teorisi olarak adlandırılan bu etkili versiyona göre, bir isim tipik olarak belirsiz bir tanım kümesiyle ilişkilendirilir. Ancak küme teorisi bir şekilde belirsiz ise, o zaman bu belirsizliğe karşılık gelen bir sorites argümanı beklenebilir—çünkü belirsizliğe tipik olarak sorusallık eşlik eder. Bu tezde, mümkün olan en genel betimleyici versiyonu olduğunu iddia ettiğim küme teorisinin biraz daha kesin bir formülasyonunu sunarak başlıyorum. Daha sonra, betimleyicinin isimlerin belirsiz yüklemler olduğu fikrine bağlılığını ortaya koyan, betimleyiciliğe karşı vaat edilen sorites argümanını sunuyorum. Belirsizliğin kümelenme teorisinin tesadüfi bir özelliği olmadığını, daha ziyade betimleyiciliğin kendisinin temel bir özelliği—eğer esas değilse—bir özelliği olduğunu öne sürerek bitiriyorum.
Özet (Çeviri)
In the theory of reference, descriptivism about proper names is a family of closely related theories which broadly hold that a proper name refers to an object by virtue of being associated, in the idiolect of a speaker, with a description or descriptions. The unique object, if any, that satisfies the description or sufficiently many of the descriptions is then said to be the referent of the name. It is now widely believed that descriptivism—or, at any rate, one influential version of it—was soundly refuted by Kripke's arguments against it in Naming and Necessity. According to this influential version, the so-called“cluster”theory of names, a name is typically associated with a vague cluster of descriptions. But if the cluster theory is somehow vague, then one would expect a sorites argument corresponding to this vagueness—for vagueness is typically accompanied by soriticality. In this thesis, I begin by offering a slightly more precise formulation of the cluster theory, in light of which I argue that it is the most general version of descriptivism possible. I then present the promised sorites argument against descriptivism, which reveals the descriptivist's commitment to the idea that names are vague predicates. I conclude by suggesting that vagueness is not an accidental feature of the cluster theory but rather an essential—if not the essential—feature of descriptivism itself.