Kuzey Makedonya siyasi sistemi
The North Macedonia political system
  1. Tez No: 701589
  2. Yazar: FATİH KÜPELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARDA CAN KUMBARACIBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Kuzey Makedonya, ülkemiz ile bulunan tarihi ve sosyal bağları, karşılıklı iş birlikleri ile ülkemiz için önemli bir ülkedir. Bu durumda karşılıklı iki ülkede yaşayan halkın birbirine hissettiği yakın bağlar da önemlidir. Fakat Kuzey Makedonya'nın iki büyük önemi daha bulunmaktadır. Balkanlar'da barış ve huzurun sağlanması için Kuzey Makedonya'nın istikrarı önemli bir faktör olagelmiştir ve Kuzey Makedonya Balkanlar'ın küçük bir örneğini oluşturmaktadır. Çünkü Balkanlar'da yaşanan olayların çoğu Kuzey Makedonya'yı etkilemiştir ve etkilemeye devam etmektedir. Bununla birlikte çok etnikli yapısı ve iç dinamikleri Balkanlar'ın iç dinamiklerini ifade etmeye elverişlidir. Bu yüzden Balkanlar'ı anlamak için Kuzey Makedonya'yı anlamak önemli bir adımdır. Bir başka ülkenin siyasetini anlamak ve diğerleri ile karşılaştırabilmek için gerekli analizleri yapmak karşılaştırmalı siyasetin çalışma alanına girmektedir. Bu yüzden karşılaştırmalı siyasetin yöntem ve araçları ile Kuzey Makedonya'nın siyasetini anlamak için böyle bir çalışma meydana getirilmiştir. Bu çalışmada Kuzey Makedonya siyasi sistemini anlamak için tek vakalı çalışma yöntemi belirlenerek, Kuzey Makedonya'nın siyasi sistemi kurumsal bakış açısı doğrultusunda incelenecektir. Kuzey Makedonya siyasi sisteminin zemini toplumsal ve siyasi derin fay hatları içermektedir. Bunların en belirgin görüneni etnik unsurlar arasında oluşan fay hatlarıdır. Bu yüzden siyasi sistemin incelenmesine siyasi sistemi etkileyen faktörlerden başlanacaktır. Siyasi sistemi etkileyen faktörlerin çoğunlukla siyasi tarihle birlikte oluştuğu görülmektedir. Bu yüzden çalışmanın tarihsel altyapıyı da içermesi gerekmiştir. Bağımsızlık sonrası güncel durumu etkileyen dönüm noktalarına da siyasi sistemi etkileri doğrultusunda yer verilmiştir. Siyasi sistemi etkileyen faktörlerden sonra Kuzey Makedonya siyasi sisteminin kurumsal incelemesine geçilmiştir. Bu bağlamda Kuzey Makedonya'daki siyasi rejim özellikleri, devletin biçimi ve yapılanması, yasama ve yürütme erkleri kurumlarının yapısı ve özellikleri incelenmiştir. Sonrasında ise devlet ve vatandaş arasındaki siyasi geçişkenlik alanında bulunan seçim sistemi ve parti sistemi incelenmiştir. Bunların birbirleri ile ve siyasi sistemle olan etkileşimleri, Kuzey Makedonya'nın iç dinamikleri ile birlikte değerlendirilerek ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
North Macedonia is an important country for our country with its historical and social ties with Turkey and mutual cooperation. In this case, the close ties that the people living in the two mutual countries feel with each other are also important. But North Macedonia has two other great importance. The stability of North Macedonia has been an important factor in ensuring peace and tranquility in the Balkans, and North Macedonia is a small example of the Balkans. Because most of the events in the Balkans affected North Macedonia and continue to do so. However, its multi-ethnic structure and internal dynamics are suitable for expressing the internal dynamics of the Balkans. Therefore, understanding North Macedonia is an important step in understanding the Balkans. To understand the politics of another country and to make the necessary analysis to be able to compare it with others is within the field of comparative politics. Therefore, such a study has been created in order to understand the methods and tools of comparative politics and the politics of North Macedonia. In this study, a single-case study method will be determined to understand the Northern Macedonian political system, and the political system of North Macedonia will be analyzed from an institutional perspective. The basis of the North Macedonian political system includes social and political deep fault lines. The most prominent of these are the fault lines formed between ethnic elements. Therefore, the examination of the political system will begin with the factors affecting the political system. It is seen that the factors affecting the political system are mostly formed with political history. Therefore, the study had to include the historical background. In line with the effects of the political system, the turning points that affected the current situation after the independence were included. After the factors affecting the political system, the institutional analysis of the Northern Macedonian political system has been started. In this context, the characteristics of the political regime in North Macedonia, the form and structuring of the state, the structure and characteristics of the institutions of the legislative and executive powers have been examined. Afterwards, the electoral system and party system in the field of political transition between the state and the citizen were examined. Their interactions with each other and with the political system have been revealed by evaluating them together with the dynamics of North Macedonia.