Geçici iş ilişkisinde işverenlerin iş kazalarından sorumluluğu
Responsibilty of employers in work accidents in temporary work relationships
  1. Tez No: 701609
  2. Yazar: HACER GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Sanayi Devrimi sonucu ortaya çıkan işçi sınıfının güçlü olan işveren karşısında korunmasının sağlanması amacıyla bugünkü iş hukuku ortaya çıkmıştır. Mevcut durumlar ve ileride ortaya çıkabilecek yeni durumlar karşısında işçinin durumunun olabilecek en iyi hale getirilmesi amaçlanmıştır. Özellikle 19. yy.'dan sonra meydana gelen teknolojik değişimler ve rekabetin artması hem insan işgücüne ihtiyacı azaltmış hem de mevcut işçilerin en yüksek verimle kullanılabilmesi ve çalıştırılabilmesi için işverenleri tipik iş uygulamalarının yanı sıra atipik iş uygulamalarına yöneltmiştir. Sözleşmelerin temelinde yer alan iki tarafın da yararına olacak ve hak gaspına yol açmayacak uygulamaların hayata geçirilmesi amaçlanmaktadır. Geçici iş ilişkisi, bir işverenin kendisine iş sözleşmesiyle bağlı olan işçisinin iş görme borcunu rızasına dayalı olarak belirli ve geçici bir süre ile başka bir işverenin emrinde yerine getirmesini sağlayan iş ilişkisi olarak tanımlanabilir. 1950'li yıllardan beri dünyada çeşitli uygulamalarıyla karşılaşılan bu iş ilişkisi tipi yerini önce uygulamada sonra mevzuatta edinmiştir. Ülkemizde de 1960'lı yıllardan beri uygulamada yer almış ancak yasal temellerine 2003 yılında yürürlüğe giren 4857 sayılı İş Kanunu ile kavuşmuştur. Mevzuatımızdaki yerini yakın zamanda edinmiş olan bu çalışma tipinin temelinde klasik ikili (işveren-işçi) yerine, üçlü ilişki diye nitelendireceğimiz ödünç veren işveren- işçi- ödünç alan işveren bulunmaktadır. Bu üçlü ilişki tipik ikili ilişkilerdeki bazı sorunları daha da karmaşık hale getirmektedir. Bunlardan biri de tezimizin konusu olan iş kazalarından sorumluluktur. Bu amaçla tezimiz üç bölümden oluşacak olup; ilk bölümde, geçici iş ilişkisi tüm yönleriyle ele alınacak ikinci bölümde, iş kazaları ve işverenlerin sorumlulukları incelenecek ve son olarak üçüncü bölümde de geçici iş ilişkisinde işverenlerin iş kazalarından hangi durumlarda ve ne derece sorumlu tutulabilecekleri irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
Today's labor law has emerged in order to ensure the protection of the working class resulting from industrial revolution against the strong employer. Its aim is to optimize the situation of the worker against current and prospective condition that mayarise in the future. In particular, technological changes and increased competition after the 19th century both reduced the need for human labor and led employer stoaty pical business as well as typical business practicesso that existing workers could be used with maximumefficiency. The aim of all contracts is implementing practices that will be of benefit for bothsides and which will not lead to the usurpation of rights. A temporary work relationship can be defined as a relationship that allows an employee to ful fill his / her employer's obligation sunder the employment contract with his / her employer at his / her discretion under a certain and temporary period based on his / her consent. This type of work relationship, with various applications in the world since the 1950s, has found it splace in the legislation after many years of practice. In our country, it was in practice since the1960s , but found its legal basis with LaborLaw No. 4857 that came in toforce in 2003. In the context of this type of work, which has recently taken place in our legislation, a three-way relationship in stead of a classic couple (employer - worker) is found with the employerlending- employee – and the employeehiring. This triple relationship complicates some problems in typical bilateral relations. One of these is theres ponsibility in work accident swhich is the subject of our thesis. For this purpose, our thesis will consist of three parts; In the first part, the temporary work relationship will be examined with all its aspects, the second part will be about work accidents and the responsibilities of the employers in work accidents, and finally in the third part the extent andc onditions in which employers in work accidents in temporary work relationships will be responisblewill be analyzed.