İş sağlığı ve güvenliği eğitiminin meslek yüksekokulu öğrencilerinin farkındalığı üzerinde etkileri
Effects of occupational health and safety education on awareness of vocational school of higher education students
- Tez No: 701667
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Halk Sağlığı, Education and Training, Public Health
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Teknolojinin hızla gelişmesi yeterli bilgi ve beceriye sahip nitelikli işgücüne olan ihtiyacı da her geçen gün arttırmaktadır. Nitelikli işgücüne olan ihtiyacın karşılanması ve bireyleri iş yaşantısına mesleki açıdan hazırlamak için meslek yüksekokulları oldukça önemlidir. Meslek yüksekokulları ayrıca bireyleri iş yaşantılarında karşılaşabilecekleri tehlikelere ve bu tehlikelere karşı alınacak önlemler konusunda bilinçlendirmelidir. Ayrıca, iş sağlığı ve güvenliği konusunda farkındalık oluşturmalıdır. İş sağlığı ve güvenliğinde farkındalığın yüksek olması için güvenlik kültürünün kazandırılması gerekmektedir. Güvenlik kültürünün kazandırılması için en önemli faktör eğitimdir. Bu tez çalışmasının amacı meslek yüksekokullarında öğrenim gören öğrencilerin İSG dersi alma veya almama durumlarına göre farkındalık düzeylerinin karşılaştırılması ve etkisinin belirlenmesidir. Ayrıca ön lisans programlarında öğrenim gören öğrencilerin İSG farkındalıkları demografik bilgiler ile karşılaştırılmıştır. Çalışma İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu Bil Meslek Yüksekokulu öğrencilerine 14 soruluk farkındalık anketi uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonuçları SPSS 24 istatistik programı ile yapılmış ve elde edilen bulgular çerçevesinde tedbir ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The rapid development of technology increases the need for qualified workforce with sufficient knowledge and skills day by day. Vocational schools are very important in order to meet the need for qualified workforce and to prepare individuals for business life professionally. Vocational schools should also make individuals aware of the dangers they may encounter in their work life and the precautions to be taken against these dangers. Also, they should raise awareness about occupational health and safety. In order to raise awareness in occupational health and safety, it is necessary to gain a safety culture. The education is the most important factor for gaining a safety culture. The aim of this thesis study is to compare the awareness levels of the students studying at vocational schools according to whether they take OHS courses or not, and to determine the effect. In addition, OHS awareness of students studying in associate degree programs was compared with demographic information. The study was carried out by applying an awareness questionnaire of 14 questions to the students of Anadolu Bil Vocational School of Istanbul Aydın University. The results of the study were made with the SPSS 24 statistical program and measures and suggestions were made within the framework of the findings.