Gebe ve yeni doğum yapan çalışan kadınların yasal hakları
Pregnant and newborn legal rights of working women
- Tez No: 701843
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE KAAN NAMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Günümüzde kadınların ekonomik ve sosyal manada birçok problemle karşı karşıya kaldığı bilinmektedir. Bu sorunlardan biri en önemlisi istihdamla ilgili sorunlardır. Kadınların erkekler ile karşılaştırıldığında yaşadıkları sorunlar, kısmen benzer olsa da kadınların fiziksel ve biyolojik özellikleri nedeniyle daha yoğundur. Özellikle“analık hali”olarak anılan gebelik ve doğum sonrası dönem, özlük hakları ve sosyal güvenlik hakları açısından nitelikli korumayı en fazla hak eden aralıktır. Çünkü iş hayatında erkek çalışanlara kıyasla kadını dezavantajlı olarak konumlandıran bu olgular; onların daha fazla problem ile karşı karşıya gelmelerine neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, it is known that women face many problems in economic and social terms. One of the most important of these problems is employment related problems. Compared to men, the problems experienced by women are more intense due to their physical and biological characteristics, although they are partially similar. In particular, the pregnancy and postpartum period, which is referred to as the“maternity state”, is the interval that most deserves qualified protection in terms of personal rights and social security rights. Because these facts that position women at a disadvantage compared to male employees in business life; causes them to face more problems.