COVID-19 algılanan stresinin ve tehdidinin, çalışanların iş yaşam dengesi ve motivasyonu üzerindeki etkisi
Effect of COVID-19 perceived stress and threat on employee work life balance and motivation
  1. Tez No: 701951
  2. Yazar: BÜŞRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada COVID-19'un yarattığı stres ve tehdit algısının çalışanların iş-yaşam dengesi ve motivasyonu üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Örneklem seçiminde“basit tesadüfi örnekleme”yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın veri analizleri için SPSS 22.0 ve LISREL 8.7 istatistik paket programlarından yararlanılmıştır. Veri toplama aracı olarak Google Forms'ta tasarlanan online anket formu oluşturulup, örneklemde 390 katılımcı yer almıştır. Çalışma sonuçlarına göre algılanan stres ve tehdidin, çalışanların iş yaşam dengesi ve motivasyonunu anlamlı bir şekilde etkilediği saptanmıştır. Stresin iş yaşam dengesi ve motivasyon alt boyutlarının tümü üzerinde pozitif yönlü etkisi olduğu, tehdidin ise iş yaşam dengesi alt boyutlarının tümü üzerinde negatif, motivasyon alt boyutlarında ise sadece yönetsel motive araçları üzerinde negatif yönlü etkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of stress and threat perception caused by COVID-19 on work-life balance and motivation of employees.“Simple random sampling”method was used in sample selection. SPSS 22.0 and LISREL 8.7 statistical package programs were used for data analysis of the study. As a data collection tool, an online survey form designed in Google Forms was created and 390 participants took part in the sample. According to the results of the study, it was found that perceived stress and threat significantly affected the work life balance and motivation of employees. It was found that stress has a positive directional effect on all of the work life balance and motivation sub-dimensions, while threat has a negative directional effect on all of the work life balance sub-dimensions and only on managerial motivational tools in the motivation sub-dimensions.