Covid-19'un tüketici satın alma davranışlarına etkisi
Impact of the Covid-19 on consumer purchase behaviors
- Tez No: 763956
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Analitiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Tüketici, kişisel ve tanıdıkları bir ortamın ihtiyaçlarına ve isteklerine dayalı olarak bir pazarlama bileşenini satın almaya karar vermiş olan veya satın alabilecek kişidir. Tüketicilerin oluşturduğu davranışlar ise, bireylerin mal ve hizmetleri kimden, ne şekilde, hangi zamanda ve ne zaman satın alacaklarına veya satın almayacaklarına karar verdikleri bir süreçtir. Birbirinden farklı uyarıcılarla karşılaşan tüketiciler, şahsi ve çevresel etkenlerin etkisi altında kalarak o uyarıcıya tepki vermektedir. Tüketici davranışlarını etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. 2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19'un hayatımıza girip pandemi sürecinin başlamasıyla birlikte, insanların neredeyse hepsi böyle bir süreci ilk defa deneyimlediği için telaş, panik ve geleceğe yönelik endişeler hissetmeye başlamıştır. Buna bağlı olarak da hayatımızda önem teşkil etmeye başlamıştır. İnsanların içinde bulunduğu karmaşık duygular da, bir tüketici olarak satın alma davranışları etkilenmiştir ve hayatın bir çok alanında değişikliğe sebebiyet vermiştir. Bu çalışma, bahsi geçen tüketici davranışlarındaki önemli değişimlerin neler olduğunu ortaya koymayı amaçlamıştır. Anket yöntemiyle elde edilen veriler SPSS Version 22 programı ile analiz edilmiştir. Katılımcıların salgından öncesi ve sonrasındaki satın alım davranışlarında değişiklik olup olmadığına dair maddelere verdikleri anket yanıtlarına göre dağılımlarının değerlendirilmesinde frekans tablolarından, hipotezlerin değerlendirilmesinde ise non-parametrik olan Mann Whitney-U ve Kruskal Wallis testlerinden yararlanılmıştır. Çıkan sonuçlara göre de tüketicilerin satın alım davranışlarında farklılıklar yaşadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
A consumer is someone who has decided or may purchase a marketing component based on the needs and wishes of a personal and familiar environment. Behaviors created by consumers is a process in which individuals decide from whom, how, when and whether to buy or not to buy goods and services. Consumers who encounter different stimuli react to that stimulus by being under the influence of personal and environmental factors. There are many factors that affect consumer behavior. With the outbreak of Covid-19, which affected the whole world in 2020, and the start of the pandemic process, almost all of the people started to feel panic and worries about the future as they experienced such a process for the first time. Accordingly, it has started to be important in our lives. The complex emotions that people are in and their purchasing behavior as a consumer have been affected and have caused changes in many areas of life. This research work aimed to reveal what are the important changes in consumer behavior. The data obtained by the survey method were analyzed with program called SPSS Version 22. Frequency tables were used to evaluate the distribution of the participants according to the survey responses they gave to the items about whether there was a change in their purchasing behavior before and after the epidemic.Mann Whitney-U and Kruskal Wallis tests, which are non-parametric tests, were used to evaluate the hypotheses. According to the results, it was concluded that consumers experience differences in their purchasing behaviors.