E-gümrük kullanımının gümrük idarelerinin etkinliği ve gümrük işlemlerinin etkililiği üzerindeki etkisi
- Tez No: 702003
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE YANGINLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Elektronik gümrük sistemi ülkelerin sınır gümrüklerinde gerçekleşen organizasyonla-rın kapsamını, bu organizasyonun gerçekleştirilebilmesi için kullanılan evrak ve do-kümanların takibini yapabilmeleri adına oldukça önem taşımaktadır. Elektronik güm-rük sistemi ile gümrük idarelerinin etkinlik alanı ve kapsamı da oldukça geniş bir ala-na yayılmaktadır. Gümrük işlemlerinin elektronik sistemler üzerinden yapılması ile sistemler arası entegre bir şekilde bilgi transferinin gerçekleştirilebilmesi sisteme kar-şı gösterilen hassasiyeti doğrudan etkilemektedir. Tez çalışmasında, e-gümrük kulla-nımının gümrük idarelerinin etkinliği ve gümrük işlemlerinin etkililiği üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda çalışmanın araştırma kısmında nicel yöntem kullanılmıştır. Tez çalışması kapsamında örneklem olarak, İstanbul'da gümrük işlemleri üzerine faaliyet gösteren işletmeler tercih edilmiştir. Çalışmada kul-lanılan anketler COVİD-19 virüs tedbirleri nedeniyle, katılımcılara elektronik olarak yönlendirilmiştir. Hipotez analizlerine ilişkin sonuçlarda ise, e-gümrük kullanımını etkileyen faktörler alt boyutlarından maliyet tasarrufu ve kullanım kolaylığı ilkesinin, gümrük idarelerinin etkinliği üzerinde pozitif yönde bir etkiye sahip olduğu belirlen-miştir. Buna ek olarak, e-gümrük kullanımını etkileyen faktörler alt boyutlarından güven ve veri güvenilirliği ile teknik kısıtlamalar ve maliyetler ilkelerinin, gümrük işlemlerinin etkililiği üzerinde pozitif yönde bir etkiye sahip olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The electronic customs system is very important in terms of tracking the scope of the organizations organized at the border customs of the countries and the documents and documents used for the realization of this organization. With the electronic customs system, the scope and scope of customs administrations have spread over a wide area. The fact that customs procedures are carried out over electronic systems and that in-formation can be transferred between systems in an integrated manner directly affects the sensitivity shown to the system. The thesis aims to investigate the effect of the use of e-customs on the efficiency of customs administrations and the effectiveness of customs procedures. In this direction, the quantitative method was used in the research part of the study. In the scope of the thesis, businesses that carry out customs proce-dures in Istanbul were preferred as a sample. The questionnaires used in the study were directed to the participants electronically due to COVID-19 virus precautions. In the results of the hypothesis analysis, it has been determined that the principle of cost sav-ings and ease of use, which is one of the factors affecting the use of e-customs, has a positive effect on the efficiency of customs administrations. In addition, it has been understood that the factors affecting the use of e-customs, which are the sub-dimensions of trust and data reliability, technical constraints and costs, have a positive effect on the efficiency of customs procedures.