COVID-19 pandemisi'nin yiyecek içecek işletmelerine olan etkilerinin işletme sahipleri ve çalışanlar açısından değerlendirilmesi: İstanbul Beyoğlu örneği
The effects of the COVID-19 pandemic on food and beverage businesses for business owners and employees evaluation: The case of İstanbul Beyoğlu
- Tez No: 702005
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELÇİN NOYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, İşletme, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL AYVANSARAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, yiyecek içecek işletmelerinin ve çalışanlarının pandemi sürecinde karşı karşıya kaldığı maddi ve manevi yıpranmanın onların kişisel ve kurumsal başarılarının covid-19 pandemisiyle ilişkisi uzmanlar tarafından hazırlanan anket ifadeleri ile test edilmiştir. Pandemi süreci, kişisel ve örgütsel başarı yanında yiyecek içecek sektörü çalışanlarının özel yaşamlarına dahi ulaşan geniş bir etki alanına sahiptir. İş verenlerin yiyecek içecek sektörü çalışanlarından öncelikli beklentisi, verimli ve devamlı çalışmalarının gerçekleşmesidir. Beklentinin karşılanması başarının maksimum seviyeye ulaşması, sektör çalışanlarının kaliteli bir iş yaşamına sahip olmasını gerektirmektedir bu da ancak yiyecek içecek sektörü çalışanlarının iyi bir yaşam kalitesine sahip olmasıyla mümkün olacaktır. Bunun sağlanması yiyecek içecek sektörü çalışanlarının kişisel başarısıyla doğru orantılıdır. Ancak 2020 mart ayından itibaren Türkiye'de de görülmeye başlayan Covid-19 sorunu sektör ve çalışanlarının sağlıklarını etkilediği gibi, iş yaşam kalitelerini de etkilemiştir. Bu dönem zarfında, kısmı kapanmalar ve tam kapanmalar ile devam eden tedbirler sektör ve çalışanlarının kısmi zamanlı çalışma ve işsiz kalma durumlarına yol açmıştır. Bu doğrultuda hazırlanan çalışmada amaç, pandemi sürecinde yiyecek içecek sektöründeki işletmelerin ve çalışanlarının pandemi sürecinden nasıl etkilendiğini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda çalışmanın evreni İstanbul/Beyoğlu seçilmiş ve bu bağlamda konu derinlemesine ele alınarak, analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the financial and moral attrition of food and beverage businesses and their employees during the pandemic process and their personal and institutional successes with the covid-19 pandemic was tested with questionnaire statements prepared by experts. The pandemic process has a wide impact area that reaches even the private lives of food and beverage industry employees, as well as personal and organizational success. The primary expectation of employers from food and beverage industry employees is the realization of their efficient and continuous work. Meeting the expectation, reaching the maximum level of success, requires the employees of the sector to have a quality work life, and this will only be possible if the employees of the food and beverage sector have a good quality of life. Ensuring this is directly proportional to the personal success of the food and beverage industry employees. However, the covid-19 problem, which started to be seen in Turkey as of March 2020, has affected the health of the sector and its employees, as well as the quality of work life. During this period, partial closures and full closures and ongoing measures caused the sector and its employees to work part-time and become unemployed. The aim of the study prepared in this direction is to reveal how businesses and employees in the food and beverage sector are affected by the pandemic process. For this purpose, Istanbul/Beyoğlu was chosen as the universe of the study and in this context, the subject was discussed in depth and tried to be analyzed.