Cümle geliştirme yönteminin ortaokul öğrencilerinin yazma becerilerine ve yazmaya karşı tutumlarına etkisi
The effect of sentence development technique on writing skills and attitude toward writing of upper elementary school students
  1. Tez No: 702013
  2. Yazar: EMİNE NUR GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VELİ KUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İnsanlar duygu, düşünce ve hayallerini ifade etmek için bir dile ihtiyaç duyar. Dili doğru ve etkili kullanmak için temel dil becerilerinde yetkin hale gelmek gerekmektedir. Temel dil becerileri arasında insanın en geç ve en zor yetkinlik kazandığı beceri yazma dil becerisidir. Yazma, basitçe verilmek istenen mesajların birtakım sembollerle ifade edilmesi şeklinde tanımlanabilir. Bu çalışmada yazma eğitiminde kullanılan bir teknik olan cümle geliştirme yönteminin öğrencilerin yazılı anlatım becerileri üzerindeki etkisini araştırmak ve öğrencilerin yazmaya karşı tutumlarını ölçmek amaçlanmıştır. Araştırma modeli olarak nicel araştırma yöntemlerinden olan deneysel modellerden ön test son test kontrol gruplu model kullanılmıştır. Araştırma 2018-2019 eğitim öğretim yılı 1. döneminde Giresun ili Alucra ilçesinde bir ortaokulda öğrenim görmekte olan 7. sınıf öğrencileri ile yürütülmüştür. Araştırmanın uygulanması 10 hafta sürmüş ve bu süre zarfında öğrencilere farklı yollarla cümle geliştirme tekniği uygulanmıştır. Deney grubu öğrencilerine bahsi olunan yöntem uygulanmış, kontrol grubundaki öğrencilerle ise Türkçe ders kitabında yer alan etkinliklerle dersler işlenmeye devam edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Cümle ve Kelime Sayısı Değerlendirme Formu”,“Yazılı Anlatım Değerlendirme Formu”ve“Ortaokul Öğrencilerine Yönelik Yazma Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz teknikleriyle analiz edilmiştir. Araştırma sonunda cümle geliştirme yöntemi uygulanan öğrencilerin cümlelerinde kontrol grubunda yer alan öğrencilere kıyasla daha fazla kelime kullandıkları görülmüştür. Cümle oluşturma becerisi gelişen öğrencilerin açıklık, bütünlük ve tutarlılık gibi yazılı anlatım yetkinlikleri de gelişmiştir. Ayrıca cümle geliştirme yönteminin uygulandığı öğrencilerin yazmaya karşı tutumları da olumlu yönde gelişmiştir. Çalışma bulguları ışığında cümle geliştirme yönteminin yazma eğitiminde kullanılmasının dil becerileri arasında sorunlu bir alan olan yazma becerilerini geliştirmede olumlu sonuçlar doğurabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Human beings need a language in order to Express their feelings, thoughts and dreams. Language competence is a requirement of using a language accurately and effectively. Writing skills are the most lately acquired and the most challenging skills of four main language skills. Writing can be basically defined as exchanging messages through a number of symbols. This study aims to investigate the impact of sentence development technique which is used in teaching writing on students' written expression skills and to evaluate their attitudes toward writing. In the study, pretest-posttest control group design which is an experimental research models in quantitative research was applied. The study was conducted with 7. grade students in an upper elementary school in Alucra sub province of Giresun in autumn term of 2018-2019 school year. Implementation process of the research study continued 10 weeks and in this period of time, sentence development technique was applied to the students through a number of activities. While the experimental group was trained with above-stated technique, control group continued with the writing activities in Turkish text book. The data of the study was gathered through 3 tools:“Numbers of Sentence and Word Evaluation Form”,“Written Expression Evaluation Form”and“Writing Attitude Scale for Upper Elementary School Students”. The gathered data was analysed through descriptive analysis techniques. The study found out that the students in experimental group increased the number of words in their sentences at the end of the process compared with the students in control group. Furthermore, the students who developed sentence construction skills made progress on general written expression skills such as clarity, unity and coherence. The students in experimental group developed more positive attitudes toward writing. In the light of the findings, it can be claimed that use of sentence development technique in teaching writing can provide positive effects on developing writing skills.