Farklı meslek sahibi bireylerin transaksiyonel analiz kuramına göre ego durumlarının incelenmesi
Investigation of ego states of different professionalindividuals according to the transactional analysis theory
- Tez No: 702038
- Danışmanlar: PROF. DR. RAZİYE BİLGE UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmanın amacı, Transaksiyonel Analiz kuramının önemli yapıtaşlarından olan Eleştirel Ebeveyn- Koruyucu Ebeveyn-Yetişkin-Uygulu ÇocukDoğal Çocuk Ego durumlarının beş farklı meslek (öğretmenlik, mühendislik, doktorluk, psikolojik danışmanlık ve avukatlık) gruplarının sergiledikleri ego durumlarının değerlendirilmesidir. Araştırma kapsamında 2020 yılında Türkiye'nin farklı bölgelerinde bulunan 5 farklı meslek sahibi 296 bireye, online ortamda Kişisel Bilgi Formu ve Ego Durumları Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmada, nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen veriler Çok Yönlü Varyans Analizi (MANOVA) yoluyla incelenmiştir. Araştırma sonucunda, psikolojik danışmanların diğer mesleklerden, doktorluk ve mühendislik mesleklerine göre Koruyucu Ebeveyn ego durumunu, Yetişkin ego durumunu, Doğal Çocuk ego durumunu ve Uygulu Çocuk ego durumunu daha fazla kullandıkları bulunmuştur. Ayrıca Koruyucu Ebeveyn, Eleştirel Ebeveyn, Yetişkin, Uygulu Çocuk ve Doğal Çocuk Ego Durumlarını kadınların erkeklere göre daha belirgin bir şekilde ortaya koyduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the ego states of five different professions (teaching, engineering, medical doctor, psychological counseling and lawyer) of the Critical Parent- Nurturing Parent-Adult-Adapted Child-Natural Child ego states, which are important building blocks of Transactional Analysis theory. Within the scope of the research, the Personal Information Form and Ego States Scale were applied online to 296 individuals with 5 different professions in different regions of Turkey in 2020. Quantitative research method was used in the study. The obtained data were analyzed by Multivariate Analysis of Variance (MANOVA). As a result of the research, it was concluded that psychological counselors use Nurturing Parent ego state, Adult ego state, Natural Child ego state and Adapted Child ego state more than other professions, medical doctor and engineering professions. In addition, it was evaluated that women revealed Nurturing Parent, Critical Parent, Adult, Adapted Child and Natural Child Ego States more clearly than men.