Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi herbaryumundaki (AEF) Apiaceae familyasının revizyonu
The revision of Apiaceae family at the herbarium of Ankara University Faculty of pharmacy (AEF)
  1. Tez No: 702191
  2. Yazar: YASEMİN CANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Herbaryumu' nda bulunan Apiaceae familyasına ait 560 örneğin incelenmesi sonucu 51 cins ve bu cinslere ait 180 takson tespit edilmiştir. Bu taksonların 34'ü endemiktir. Teşhis edilen bitkiler içerisinde en çok tür içeren ilk üç cins şöyledir: Bupleurum L., Pimpinella L., Prangos Lindl.. Teşhis edilen türlerin fitocoğrafik bölgelere dağılımı şöyledir: İran – Turan elementi 39 (% 22), Akdeniz elementi 29 (% 16), Avrupa – Sibirya elementi 10 (% 6). Apiaceae familyası için 2 tür toplandığı kareler için yeni kayıtır, 1 tür de kültür formundadır.
Özet (Çeviri)
51 genera and 180 taxa belonging to these genera have been identified as a result of examining 560 samples belonging to Apiaceae family found in the Herbarium of Ankara University Faculty of Pharmacy. 34 of these taxa are endemic. The first three genera containing the most number of species among the identified plants are as follows: Bupleurum L., Pimpinella L., Prangos Lindl.. The distribution of the identified species according to different phytogeographical regions are as below: Irano - Turanian element 39 (22%), Mediterranean element 29 (16%), Euro - Siberian element 10 (6%). 2 species are new records in their area of collection and one species is in culture form for Apiaceae family.