Farklı ofis tipi beyazlatma yöntemlerinin etkinlikleri ve mine dokusu üzerinde oluşturdukları değişikliklerin incelenmesi
Investigation of the whitening efficiencies of different office type whitening techniques and the changes caused on the envelope surface
  1. Tez No: 702257
  2. Yazar: RAHİME ZEYNEP ERDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ÇELLİK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu in-vitro çalışmanın amacı 5 farklı ofis tipi beyazlatma yönteminin beyazlatma etkiliği ile beyazlatma sonrası mine morfolojisinde meydana gelen değişikliklerin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 75 adet insan molar dişi kullanıldı. Dişler meziodistal yönde ikiye bölünerek toplamda 150 adet mine örneği elde edildi. Elde edilen örnekler beyazlatma etkinliği, yüzey pürüzlülüğü ve mine yüzey sertliği değerlendirilecek şekilde 3 ana gruba ayrıldı ve her grup 50 örnekten oluşturuldu. Ardından her ana grup, 5 farklı beyazlatma yöntemini içeren 5 ayrı alt gruba (n=10) ayrıldı. Beyazlatma uygulaması öncesi spektrofotometreyle renk ölçümü, profilometreyle yüzey pürüzlülüğü, Vicker's test cihazı ile mikrosertlik ölçümü yapıldı. Daha sonra oluşturulan 5 alt gruba farklı beyazlatma prosedürleri şu şekilde uygulandı; Grup I: yanlızca %40'lık Hidrojenperoksit ile beyazlatma uygulandı (20 dk). Grup II: %40'lık Hidrojenperoksit artı LED ışık kaynağı ile aktivasyon işlemi uygulandı (20 dk). Grup III: %40'lık Hidrojenperoksit artı Diyot lazer ile aktivasyon işlemi uygulandı (7W-940 nm diyot lazerle toplamda 20 dakikada 2 dakika). Grup IV: Ozon gazı ile beyazlatma uygulandı (20 dakika). Grup V: %40'lık Hidrojenperoksit ile ozon gazı kombine bir şekilde uygulandı (20 dakika H2O2 ve 2 dk boyunca ozon gazı). Ardından beyazlatma sonrası ölçümler aynı koşullar altında yapıldı. Deneyler sonucunda elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirmesi SPSS 25.0 paket programı kullanılarak yapıldı. Anlamlılık düzeyi p0.05). Ortalama değerlere bakıldığında ise en düşük etkinlik grup 3'te en yüksek etkinlik ise grup 1'de tespit edildi. Beyazlatma sonrası bütün gruplarda Vickers sertlik değeri ve yüzey pürüzlülüğü anlamlı bir biçimde azaldı (p˂0.05). Gruplar arası karşılaştırmada ise sertlik ve pürüzlülük düzeyleri açısından anlamlı fark bulunmadı (p˃0.05). Sonuç: Çalışmamızdan elde edilen sonuçlar ışığında ozonun hidrojen peroksite alternatif bir beyazlatma ajanı olarak kullanılabileceğini düşünmekteyiz. Ayrıca ışıkla aktivasyonun beyazlatma etkinliğini arttırmak için kullanımının şart olmadığı anlaşıldı. Son olarak ofis tipi beyazlatma yöntemleri sonrasında mine yüzey morfolojisinin etkilenebileceği bu sebeple beyazlatma öncesi ve sonrası çeşitli önlemlerin alınması gerektiği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this in-vitro study is to evaluate the whitening efficacy of 5 different office bleaching methods and the changes in enamel morphology after bleaching. Materials and Methods: In this study, 75 human molar teeth are used. The teeth are divided in half in the mesiodistal direction and a total of 150 enamel samples are obtained. The obtained samples are divided into 3 main groups to evaluate the whitening efficacy, surface roughness and enamel surface hardness, and each group is composed of 50 samples. Then, each main group was divided into 5 separate subgroups (n=10) containing 5 varied bleaching techniques. Before the bleaching process, color measurement with spectrophotometer, surface roughness with profilometer and microhardness measurement with Vicker's test device are performed. After that, different bleaching procedures are applied to the 5 subgroups formed as follows; Group I: Bleaching was applied only with 40% Hydrogen Peroxide (20 min). Group II: Activation process was applied with 40% Hydrogen Peroxide and LED light source (20 min). (20 min). Group III: Activation process was applied with 40% Hydrogen Peroxide and Diode laser (2 minutes in 20 minutes in total with 7W-940 nm diode laser). Group IV: Bleaching with ozone gas is carried out (20 minutes). Group V: 40% Hydrogen peroxide and ozone gas are used in combination (20 minutes H2O2 and 2 minutes ozone gas). Furthermore, post-bleaching measurements are made under the same conditions. Statistical evaluation of the data attained as a result of the experiments is obtained using the SPSS 25.0 package program. Significance level is adopted as p0.05). Based on the mean values, the lowest activity is detected in group 3, and the highest activity is revealed in group 1. Vickers hardness value and surface roughness decreased significantly in all groups after bleaching (p˂0.05). In the comparison between the groups, there was no significant difference in terms of hardness and roughness levels (p˃0.05). Conclusion: In the light of the findings obtained from our study, we suggest that ozone can be used as an alternative bleaching agent to hydrogen peroxide. In addition, it is discovered that the use of light activation is not necessary to increase the whitening effectiveness. Finally, we believe that enamel surface morphology may be affected after office bleaching methods, therefore, various precautions should be taken before and after bleaching.