Yeşil pazarlama uygulamalarının gıda dışı ürün ihracatına yönelik olası katkıları
Possible contributions of green marketing practices to the export of non-food products
- Tez No: 702523
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN NARDALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Nüfus artışıyla birlikte artan tüketim, kısıtlı dünya kaynaklarının gözetilmeksizin kullanımına ve azalmasına sebep olmuştur. Kıt kaynaklardan sınırsızca yararlanmayı amaçlayan görüş, zamanla yerini sürdürülebilir ve yeşil uygulamalara bırakmıştır. Son zamanlarda tüketicilerin de çevre konusunda artan duyarlılığı sayesinde gelecek nesillere mevcut kaynakların aktarımı amaçlanmıştır. Tüketici istek ve taleplerini dikkate alan günümüz işletmeleri, yeşil pazarlama ve sürdürülebilirlik uygulamalarına olan yönelimlerini artırarak ekolojik dengeyi zarara uğratmayan birimler olma konusunda gelişim göstermektedir. Bu çalışmada yeşil pazarlama uygulamalarının gıda dışı ürün ihracatında sağladığı olası katkılarının Türkiye ve yurt dışında faaliyet gösteren şirketlerin pazarlama uygulamaları üzerinde araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The view aiming to benefit from the world's resources, which are limited by the concept of globalization that emerges in the foreign trade processes needed in the international arena due to resource need, product and price differentiation, has recently aimed to transfer existing resources to future generations with sustainability, with the increasing awareness of consumers about the environment. Today's businesses, which take into account consumer demands and demands, have increased their orientation in green marketing and sustainability practices, and at the same time, they are improving to be units that do not harm the ecological balance. In this study, the contribution of sustainability activities to a high competitive advantage in terms of export operations in the long term and the marketing of domestic products were investigated on the sustainable marketing practices of companies operating in Turkey and abroad.