Augustae: Roma İmparatoriçeleri [Sarayda kadın izleri (MÖ 58-MS 175)]
Augustae: The Roman Empresses [Women's traces in the Palace (BC 58-AD 175)]
- Tez No: 702537
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN İZNİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Kadınlar, insanlık tarihi boyunca uzun bir dönem hep ikinci plana atılmışlardır. Onlar, bugün herkesçe bilinen en erken dinsel söylemlerden Adem ile Havva mitolojisinde bile Adem'in kaburga kemiğinden yaratılmış düşüncesiyle erkeğe bağımlı kılınmışlardır. Bu bildirinin konusunu oluşturan Antik Roma'nın kuruluşu ile ilgili söylencelerde de komşu Sabinli kadınlar kaçırılarak tecavüze uğramış, erkeğin şiddetinden kurtulamamıştır. Diğer bir deyişle Roma'nın erken tarihlerinden itibaren uzun bir süre erkekler her anlamda söz sahibi olmuşlardır. Ancak ilginçtir ki Roma'da Cumhuriyet Dönemi'nin sonlarına doğru ender de olsa bazı kadınlar o günün dünyasına göre hiç de küçümsenmeyecek birtakım politik etkinliklerde bulunmuşlardır. Tezimizde Roma İmparatorluk Dönemi ile beraber ortaya çıkan augusta ve imparatoriçe kavramları esas alınarak, döneme damgasını vurmuş kadınlar incelenmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda ağırlıklı olarak filolojik kaynaklar ağırlıklı olmak üzere, nümizmatik ve arkeolojik bulgulardan da yararlanılmıştır. Tezin zamansal çerçevesini MÖ 27- MS 175 yılları oluşturmaktadır. Tezimizin adı“augustae”(imparatoriçeler) kavramı ön plana çıkarıyormuş gibi gözükse de alt başlıkta görüldüğü üzere sarayda; eş, sevgili ve hepsinden öte anne olarak bulunmuş tüm kadınların etkili ya da etkisiz öykülerine değinilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Women have always been put in the second plan for a long time throughout human history. Even in the Adam and Eve mythology, one of the earliest religious discourses known to all today, they have been made dependent on men with the thought of being created from Adam's rib. In the rumors about the establishment of Ancient Rome, which is the subject of this statement, neighboring Sabin women were abducted, raped, and could not escape the violence of the man. In other words, men have had a say in every sense for a long time since the early history of Rome. However, it is interesting that some women, although rarely, in Rome towards the end of the Republic Period, did some political activities that could not be underestimated according to the world of that day. In our thesis, based on the concepts of augusta and empress, which emerged with the Roman Empire Period, the women who left their mark on the period were examined. In this context, mainly philological resources, numismatic and archaeological findings were also used. The temporal framework of the thesis constitutes the years between 27 BC and 175 AD. Although the name of our thesis seems to bring the concept of“augustae”(empresses) to the fore, as seen in the subtitle, in the palace; the effective or ineffective stories of all women who have been found to be spouses, lovers and, above all, mothers, have been tried to be addressed.