Kitosan üzerine tarak tipi aşılanmış poli(N,N-dimetilakrilamit) ve poli(akrilamit) hidrojellerinin hazırlanması ve DNA adsorpsiyonunda kullanımı
Preparation of poly(N,N-dimethylacrylamide) and poly(acrylamide) grafted chitosan hydrogels and their use for DNA adsorption
  1. Tez No: 212659
  2. Yazar: BURCU BAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalısmada, çapraz baglı kitosan agyapısı üzerine tarak tipi asılanmıs Poli(N,N- dimetil akrilamit) ve poli(akrilamit) hidrojelleri hazırlanmıstır. Karboksilik asit uç gruplu polimerler, merkaptoasetik asit zincir transfer ajanı yardımıyla radikal polimerizasyonu ile sentezlenmistir. PDMA ve PAAm ve asılanmıs hidrojellerin yapısı Attenuated Total Reflectance Fourier transform infrared spektroskopisi (ATR-FT-IR) ile dogrulanmıs ve yüzey morfolojileri Taramalı Elekton Mikroskopisi (SEM) kullanılarak belirlenmistir. Ayrıca asılanmıs hidrojellerin yüzey enerji bilesenleri; degme açısı ölçümleri kullanılarak hesaplanmıstır. Asılanmıs hidrojellerin yüzey enerjilerinin, çapraz baglı kitosandan daha yüksek oldugu belirlenmistir. Hazırlanan hidrojellerin sıcaklık ve pH degisimine baglı sisme davranısları incelenerek; jellerin düsük sıcaklık ve pH'larda yüksek sisme oranlarına sahip oldugu gözlenmistir. Tarak tipi asılanmıs hidrojeller DNA adsorpsiyonu için destek materyali olarak kullanılmıstır. Hidrojellerin 4 ºC ve 37 ºC' deki DNA adsorpsiyon kapasiteleri, asılama miktarınına, zamana ve DNA derisimine baglı olarak incelenmistir. DMA ve AAm asılama miktarı fazla olan v hidrojellerin DNA adsorpsiyon kapasitesinin daha yüksek oldugu belirlenmistir. Çalısılan bütün sartlarda en yüksek DNA adsorpsiyon kapasitesi 37 ºC' de elde edilmistir. Hazırlanan tarak tipi hidrojellerin biyomedikal uygulamalar için tekrar kullanılabilirliginin belirlenmesi amacıyla adsorplanan DNA'nın salımı incelenmistir. Anahtar Kelimeler :DNA adsorpsiyon, kitosan, Tarak tipi asılama, Poli(N,N-dimetilakril amit), poli(akrilamit)
Özet (Çeviri)
In this study, comb-type graft hydrogels composed of crosslinked chitosan network and grafted poly(N, N-dimethlyacrylamide) or poly(acrylamide) were prepared. Semitelechelic polymers with carboxylic acid end group were synthesized by free radical polymerization technique using mercaptoacetic acid as the chain transfer agent. The structure of the telechelic polymers and grafted hydrogels was confirmed by Attenuated Total Reflectance Fourier Transform Infrared Spectroscopy (ATR-FT-IR). Surface morphplogy of the hydrogels was examined by Scanning Electron Microscopy (SEM). In additon, surface energy components of these hydrogels were also calculated by contact angle measurements. It was observed that the grafted hydrogels have higher surface energies than that of crosslinked chitosan networks. Swelling behaviors of the hydrogels were investigated as a function of pH and temperature. It was observed that all the hydrogels have highest swelling ratios at low temperature and pH?s. Comb-type grafted hydrogels were used as sorbents for DNA adsorption. DNA adsorption capacities of the hydrogels were vii determined against the amount of grafting, time and DNA concentration at 4 ºC and 37 ºC. The hydrogels with higher amount of DMA and AAm exhibited higher equilibrium DNA adsorption capacity. The maximum adsorption capasities of these hydrogels were observed at 37 ºC in all conditions. DNA release characteristics were studied to observe if the hydrogels could reuse for biomedical applications. Key Words :DNA adsorption, chitosan, Comb type grafted, poly(acrylamide), poly(N,N-dimethylacrylamide)