Duş banyosunun prematüre babeklerde fizyolojik parametreler ve stres düzeyine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of shower bath on physiological parameters and stress levels in premature babies
  1. Tez No: 968235
  2. Yazar: SINA SABEGHIKHOSROSHAHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ZAYBAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmanın temel amacı, prematüre bebeklerde duş şeklinde verilen banyonun fizyolojik parametreler ve stres düzeyine etkisinin incelenmesidir. Metod: Çalışma öntest-sontest yarı deneysel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Araştırma, Aralık 2024- Mayıs 2025 tarihleri arasında Tınaztepe Üniversitesi Özel Galen Hastanesi Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Aralık 2024-Mayıs 2025 tarihleri arasında Tınaztepe Üniversitesi Özel Galen Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde yatan 32-37 haftalık prematüre yenidoğan bebekler, örneklemini ise örneklem kriterlerine uyan 32-37 haftalık 35 prematüre bebek oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında, yenidoğanın tanıtıcı bilgilerini içeren Tanımlayıcı Özellikler Veri Toplama Formu, Prematüre Bebeklerin Fizyolojik Ölçüm Sonuçlarını Değerlendirme Formu ve ALPS-Neo Yenidoğanın Ağrı ve Stresini Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada, bebeklere duş şeklinde banyo yaptırılmış olup banyo öncesi, banyo sonunda ve banyodan 10 dakika sonra fizyolojik parametreler ve stres düzeyi değerlendirilmiştir. Veriler SPSS Statistics 22 paket programında, Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis H testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Bebeklerin tanımlayıcı özellikleri incelendiğinde örneklemin %48,6 kız, %51,4 erkekten oluştuğu ve tümünün oral beslenme aldığı belirlenmiştir. Ayrıca doğum haftası ortalama 31,97±4,09; postnatal yaş ortalama 36,22±0,81; doğum ağırlığı ortalama 1791,14±770,87; baş çevresi ortalama 28,68±3,99; boy uzunluğu ortalama 40,48± cm'dir. APGAR skoru ortalaması birinci dakikada 5,62±11,79; beşinci dakikada 6,85±1,39 olarak tespit edilmiştir. Ortalama vücut ısısı banyodan hemen sonra düşmüş ve banyodan 10 dakika sonra anlamlı düzeyde yükselmiştir. Kalp atım hızı banyo öncesine göre banyodan hemen sonra artmış, banyodan 10 dakika sonra ise anlamlı şekilde düşmüştür. Satürasyon değerleri de banyo öncesine göre banyodan hemen sonra artmış, banyodan 10 dakika sonra ise anlamlı düzeyde daha da artmıştır. Sistolik kan basıncı banyo öncesine göre banyodan hemen sonra yükselmiş, banyodan 10 dakika sonra ise tekrar düşmüş ve banyo sıraları arasındaki fark anlamlı bulunmuştur. Diyastolik kan basıncı ise banyo öncesine göre banyodan hemen sonra yükselmiş, banyodan 10 dakika sonra ise tekrar düşmüş ve bu değişiklik de istatistiksel olarak anlamlıdır. Banyodan sonraki ALPS-Neo ağrı ve stres puanı ortalama 2,62±0,80 şeklinde orta düzeyde bulunurken, banyodan sonra ise 1,51 olarak ağrı ve stres müdahalesine gerek kalmadığı ölçülmüş ve bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Bebeklerin doğum haftası banyodan 10 dakika sonra ölçülen satürasyon üzerinde etkili olduğu, doğum kilosunun ise banyo öncesinde diyastolik kan basıncı üzerinde; banyodan 10 dakika sonra satürasyon üzerinde etkili olduğu bulunmuştur. Sonuç: Banyo uygulaması, bebeklerin fizyolojik parametrelerinde anlamlı bir iyileşmeye, genel ağrı ve stres düzeylerinde anlamlı bir azalmaya neden olmaktadır. Anahtar Kelimeler; Bebek, Prematüre, Duş banyosu, Fizyolojik parametre, Stres.
Özet (Çeviri)
Abstract Investigation of the Effect of Shower Bath on Physiological Parameters and Stress Levels in Premature Babies Purpose: The main purpose of this study is to investigate the effects of shower baths on physiological parameters and stress levels in premature babies. Methods: The study was designed as a pretest-posttest quasi-experimental study. The research was conducted at the Neonatal Intensive Care Unit of Tınaztepe University Private Galen Hospital between December 2024 and May 2025. The research population consisted of premature newborn babies aged 32-37 weeks hospitalized in the Neonatal Intensive Care Unit of Tınaztepe University Private Galen Hospital between December 2024 and May 2025, and the sample consisted of 35 premature babies aged 32-37 weeks who met the sampling criteria. The Descriptive Characteristics Data Collection Form, which includes introductory information about the newborns, the Premature Infants' Physiological Measurement Results Evaluation Form, and the ALPS-Neo Neonatal Pain and Stress Assessment Scale were used to collect data. In the study, the babies were given a shower bath, and physiological parameters and stress levels were assessed before, after, and 10 minutes after the bath. Data were evaluated using the SPSS Statistics 22 package program, Mann Whitney U test and Kruskal Wallis H test. Results: When the descriptive characteristics of the infants were examined, it was determined that the sample consisted of 48.6% girls and 51.4% boys, and all were receiving oral feeding. In addition, the mean gestational age was 31.97±4.09; the mean postnatal age was 36.22±0.81; the mean birth weight was 1791.14±770.87; the mean head circumference was 28.68±3.99; and the mean height was 40.48± cm. The mean APGAR score was 5.62±11.79 at the first minute and 6.85±1.39 at the fifth minute. The mean body temperature decreased immediately after the bath and increased significantly 10 minutes after the bath. Heart rate increased immediately after the bath compared to before the bath and decreased significantly 10 minutes after the bath. Saturation values also increased immediately after the bath compared to before the bath and increased significantly further 10 minutes after the bath. Systolic blood pressure increased immediately after the bath compared to before, but decreased again 10 minutes after, and the difference between bathing orders was found to be significant. Diastolic blood pressure increased immediately after the bath compared to before, but decreased again 10 minutes after, and this change was also statistically significant. The mean ALPS-Neo pain and stress score after the bath was found to be moderate at 2.62±0.80, while the mean ALPS-Neo pain and stress score after the bath was found to be 1.51, indicating no need for pain and stress intervention, and this difference was found to be statistically significant. The babies' gestational age was found to influence saturation measured 10 minutes after the bath, and birth weight was found to influence diastolic blood pressure before the bath and saturation 10 minutes after the bath. Conclusion: Bathing causes a significant improvement in the physiological parameters of babies and a significant decrease in their general pain and stress levels. Keywords; Baby, Premature, Shower bath, Physiological parameter, Stress.