İnşaat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerdeki yöneticilerin benimsedikleri dönüşümcü liderlik davranışları
The transformational leadership behaviors adopted by the managers in the construction sector
  1. Tez No: 702777
  2. Yazar: BURCU DEREYURT BORAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN GELİŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat sektöründe de bir projenin başarılı olabilmesi için, yöneticinin sahip olduğu liderlik özellikleri büyük rol oynamaktadır. Çünkü liderin, çalışanların tutum, davranış ve başarı düzeylerini önemli ölçüde etkilemesi organizasyonların performansını da etkilemektedir. Bu araştırmanın amacı güçlü değişimi sağlayacak liderlik modeli olan dönüşümcü liderlik davranışlarını ortaya koymak ve bu davranışları inşaat sektöründeki yönetici davranışlarında saptamaktır. Araştırma evrenini, 2021 yılında Türkiye genelinde faaliyet gösteren inşaat sektöründeki firmaların yöneticileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise gönüllülük esasına göre araştırmaya katılmayı kabul eden toplam 132 inşaat yöneticisi oluşturmuştur. Araştırmada verilerin analizinde, normallik testi (Kolomogorov Smirnov), tanımlayıcı istatistikler (Frekans analizi, betimsel istatistikler), bağımsız grup karşılaştırması (Bağımsız örneklem t testi, Tek-Yönlü ANOVA), Pearson ilgileşim analizi ve güvenilirlik analizi (Cronbach's alfa) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, inşaat sektörü yöneticilerinin dönüşümcü liderlik rol ve davranışları gösterdiklerini ortaya koymuştur. Sektördeki yöneticilerin büyük çoğunluğunun ideal anlamda dönüşümü gerçekleştirebilecek yeterli donanıma sahip oldukları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
As in all sectors, the leadership qualities of the manager play a major role in the success of a project in the construction sector. Because the leader's significant effect on the attitudes, behaviors and success levels of the employees also affects the performance of the organization. The aim of this research is to reveal the transformational leadership behaviors, which is a leadership model that will provide strong change, and to determine these behaviors in managerial behaviors in the construction sector. The universe of the research consists of the managers of the companies in the construction sector operating throughout Turkey in 2021. The sample of the research consisted of 132 construction managers who agreed to participate in the research on a voluntary basis. Normality test (Kolomogorov Smirnov), descriptive statistics (Frequency analysis, descriptive statistics), independent group comparison (Independent sample t-test, One-Way ANOVA), Pearson correlation analysis and reliability analysis (Cronbach's alpha) were used in the analysis of data in the study. As a result of the research, it was revealed that the managers of the construction sector showed transformational leadership roles and behaviors. It can be said that the vast majority of the managers in the sector have sufficient equipment to realize the transformation in the ideal sense.