Psikolojik sermayenin örgütsel sessizlik üzerine etkisinin incelenmesi muhasebe meslek mensupları üzerine bir araştırma
Examination of the effect of psychological capital on organizational silence a research on accounting professionals
  1. Tez No: 702907
  2. Yazar: YELDA MIHÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada muhasebe meslek mensuplarının psikolojik sermaye ve örgütsel sessizlik düzeylerini belirlemek ve psikolojik sermayenin örgütsel sessizlik üzerindeki etkilerini ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılım gösteren Karabük ilindeki muhasebe meslek mensubu sayısı 196'dır. Muhasebe meslek mensuplarında, Psikolojik Sermayenin Örgütsel Sessizlik Üzerindeki Etkisinin İncelenmesinde veriler anket tekniği ile toplanmıştır. Çalışmada kullanılan anket üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm muhasebe meslek mensuplarının özelliklerini belirlemeye yönelik sorulardan oluşmaktadır. İkinci bölümde dört boyutlu psikolojik sermaye ölçeği, üçüncü bölümde ise üç boyutlu örgütsel sessizlik ölçeği kullanılmıştır. Ölçekler 5'li Likert ölçeğine uygun olarak düzenlenmiştir. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemleri kullanılmış olmakla birlikte nicel verilere göre genellemeler yapılmıştır. Söz konusu olgular arasındaki ilişki literatürde yeterince incelenmemiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulguların çalışanların psikolojik sermayelerinin önemine dikkat çekerek gerek örgüt gerekse çalışanlar için olumsuz sonuçlar doğuran örgütsel sessizlik davranışlarının nasıl azaltılabileceği konusunda yol gösterici olması beklenmektedir. Yapılan analizler sonucunda genel anlamda psikolojik sermayenin örgütsel sessizliği etkilediği ortaya çıkmıştır. Analizler boyutsal olarak ele alındığında psikolojik sermayenin umut ve dayanıklılık alt boyutu korumacı ve kabullenici sessizliği etkilerken, özyeterlilik ve iyimserlik alt boyutu korumacı ve kabullenici sessizliği etkilememektedir. Diğer taraftan özyeterlilik ve dayanıklılık alt boyutu korunmacı sessizliği etkilerken umut ve iyimserlik alt boyutu korunmacı sessizliği etkilemediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the levels of psychological capital and organizational silence levels of accounting professionals and to determine the effects of psychological capital on organizational silence. The number of accounting professionals in Karabuk province participating in the research is 196. In accounting professionals, data were collected by survey technique in the study of the effect of psychological capital on organizational silence. The survey used in the study consists of three parts. The first part consists of questions about determining the characteristics of accounting professionals. In the second part, the four-dimensional psychological Capital Scale was used, and in the third part, the three-dimensional organizational silence scale was used. The scales are arranged in accordance with the 5 point Likert scale. In this study, quantitative research methods were used along with generalizations were made according to quantitative data. The relationship between these facts has not been adequately examined in the literature. It is expected that the findings obtained as a result of the research will draw attention to the importance of psychological capital of employees and guide how to reduce organizational silence behaviors that have negative consequences for both the organization and employees. As a result of the analyses, it was found that psychological capital in general terms affects organizational silence. When the analyses are considered dimensionally, the hope and endurance sub-dimensions of psychological capital affect the protective and accepting silence, while the self-efficacy and optimism sub-dimensions do not affect the protective and accepting silence. On the other hand, it has been determined that the self-efficacy and endurance sub-dimensions affect protective silence, while the hope and optimism sub-dimensions do not affect protective silence.