Kadına yönelik şiddetin önlenmesinde ahiret inancının etkisi
The effect of belief in the afterlife on prevention of violence against women
- Tez No: 702968
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN ULUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam ve İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada toplumun kanayan yaralarından birisi olan ve insanların engellemekte çaresiz kaldığı kadına yönelik şiddetin önlenmesinde âhiret inancının etkisi incelenmiştir. Bu araştırma süresinde âhiret inancıyla ve kadına yönelik yapılan şiddetle alakalı yazılmış eserlerden, çalışmalardan, makalelerden ve elektronik kaynaklardan istifade edilmiştir. Çalışmamız, âhiret inancının kadına yönelik şiddeti önlemesi açısından yapılmış ilk müstakil çalışma olup; giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde; ölümden sonra yaşanılacak olan âhiret hayatı safhalarıyla beraber Kur'ân-ı Kerîm ve hadisler ışığında anlatıldı. İkinci bölümde; genel anlamda şiddeti tanımladıktan sonra kadına yönelik yapılan şiddeti, çeşitleri, sebepleri ve sonuçları ifade edildi. Şiddet hakkında bilgilendirme yapıldıktan sonra İslam'a göre kadının yeri ve değerini ifade ederek, İslam'ın şiddeti yasakladığı âyet ve hadisler ışığında izah edildi. Üçüncü bölümde; kadına yönelik şiddetin önlenmesinde âhiret inancının insanların davranışlarına olan etkisi ifade edildi. Âhiretin dünyada iken iyilik üzere yaşayanlar için bir ödül olması, insanları iyi davranışlar sergilemeye teşvik etmektedir. Kötü bir hayat yaşayanlar için ceza yeri olması, kötü davranışlara karşı caydırıcı bir etkiye sahiptir. Sonuç bölümünde ise; âhiret inancının insanlara kazandırdığı duygular sayesinde iç kontrol mekanizması oluşturup, kadına yönelik şiddeti önlemede etkili olduğu değerlendirmesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of belief in the afterlife on the prevention of violence against women, which is one of the bleeding wounds of the society and which people are helpless to prevent, has been examined. During this research, the works, studies, articles and electronic resources written about the belief in the afterlife and violence against women were used. Our study is the first independent study conducted in terms of preventing violence against women by belief in the afterlife and it consists of an introduction, three chapters and a conclusion. In the first part of the study the stages of the afterlife was explained in the light of the Qur'an and hadiths. In the second part, violence against women, its types, causes and consequences were expressed after defining violence in general terms. After giving information about violence, the place and value of women in Islam was explained in the light of verses and hadiths that is about Islam prohibiting violence. In the third part, the effect of belief in the afterlife on people's behavior in preventing violence against women was expressed. The fact that the afterlife is a reward for those who live in goodness in the real world encourages people to behave well. Being a place of punishment for those who live a bad life, it has a deterrent effect against bad behavior. In the conclusion part, it has been evaluated that belief in the afterlife is effective in preventing violence against women by creating an internal control mechanism thanks to the feelings it brings to people.