Problems faced by English language instructors while teaching English online during the COVID-19 pandemic
COVID 19 pandemi sürecinde İngilizce öğretim görevlilerinin İngilizceyi çevrimiçi öğretirken karşılaştıkları problemler
- Tez No: 703066
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET REMZİ ULUŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Beklenmedik Covid-19 Pandemisiyle eğitim kurumları kapandı ve ön hazırlık yapılamadan uzaktan eğitime başlandı. Birçok öğretmen gibi İngilizce öğretim görevlileri de çevrimiçi eğitimde zorluk yaşadı. Bu çalışmanın amacı İngilizce öğretim görevlilerinin Covid-19 Pandemisi süresince İngilizceyi çevrimiçi öğretirken karşılaştıkları problemleri keşfetmektir. Çalışma, Ankara'da bulunan 3 üniversitede gerçekleştirildi. Veri 2020-2021 Bahar döneminde toplanmıştır. Araştırmacı tarafından çevrimiçi bir anket hazırlanmıştır. Veri SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlardan yola çıkılarak bulunan problemlerden biri standardizasyon eksikliği diğeri öğrenci-öğretmen iletişimi eksikliğidir. Bunların yanında diğer sonuçlar göstermiştir ki; Kullanılan konferans sistemi aktiviteler ve görevler için uygun değildir. Çevrimiçi sınıf yönetimi zordur. Öğrenciler çevrimiçi derslerde soru soramamaktadırlar. Teknik problemlerle ilgili eğitimler eksiktir. Öğrenci-öğretmen etkileşimi öğrencileri ya da öğretmenleri olumlu etkilememektedir. Öğretim görevlileri çevrimiçi derslerin, öğrencilerdeki ilgi ve motivasyon eksikliğinden dolayı, geleneksel yüzyüze eğitimden daha ilgi çekici olduğunu düşünmemektedirler.
Özet (Çeviri)
With the unexpected Covid -19 Pandemic, the educational institutions shut down and started distance education without any preparation made previously. Like many teachers, English language instructors also had difficulties while teaching online. The aim of this study was to explore the problems faced by English language instructors while teaching English online during the Covid-19 pandemic. The study was conducted in three universities in Ankara. Data were collected in 2020-2021 spring term. An online questionnaire was prepared by the researcher. The data were examined through SPSS. It was concluded from the findings that there were some problems, such as lack of standardization and lack of student-teacher interaction. Moreover, other results showed that the videoconferencing systems used were not suitable for activities and tasks. Online class management was difficult. Students could not ask questions easily in an online lesson. Trainings about technical issues were missing. The student-teacher interaction did not affect students or instructors positively. Instructors thought that online lessons did not attract students more than traditional face-to-face lessons due to lack of interest and motivation.