Online vs. face-to-face assessment of productive language skills
Üretimsel dil becerilerinin çevrimiçi ve yüz-yüze değerlendirilmesi
- Tez No: 773812
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu tez, Türkiye'deki İngilizce okutmanlarının üretimsel dil becerilerinin çevrimiçi ve yüz yüze değerlendirilmesine yönelik görüş, tutum, ve uygulamalarını dil değerlendirme ilkelerinin ışığı altında incelemeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Çalışma, nitel araştırma yaklaşımına dayalı bir durum çalışması olarak tasarlanmıştır. Veriler, farklı üniversitelerde görev yapan ve konuşma ya da yazma derslerini çevrimiçi ya da yüz yüze yürütmüş olan 8 İngilizce okutmanından yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Nitel veriler manuel olarak tematik analiz yöntemine dayalı olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmanın bulguları, çevrimiçi öğretim ve değerlendirmenin hem avantaj hem de dezavantajlara sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Sırasıyla, öğrencilerin değerlendirmeye aktif katılımı, psikolojik engellerin ortadan kalkması ve kaygının azalması gibi avantajlara değinilirken kopya çekme ve intihal, kötü internet bağlantısı gibi teknolojik sorunlar ve sınıf yönetiminde zorlanma gibi dezavantajlara da yer verilmiştir. Bu çalışma, ek olarak, İngilizce okutmanlarının çevrimiçi öğretim ve değerlendirme platformlarının yetersiz olduğuna ilişkin algılarını da ortaya çıkarmıştır. İngilizce okutmanlarının hem yüz yüze hem de çevrimiçi değerlendirmede konuşma becerisinin ölçülmesinde sunum, ses kaydı, tartışma oturumları, rol yapma ve sınav uygulaması gibi yöntemleri, yazma becersinin ölçülmesinde ise zihin haritaları, kompozisyon gibi yazma ödevleri ve yazma becerilerinin değerlendirilmesine ilişkin sınav uygulamalarını kullandığı görülmüştür. Ayrıca, İngilizce okutmanlarının üretimsel dil becerilerin yüz yüze ve çevrimiçi değerlendirmesinde güvenirliğin öneminin farkında oldukları ve bu becerilerin yüz yüze ve çevrimiçi değerlendirmesinde güvenirliği sağlamaya yönelik farklı bir uygulama yapmadıkları vurgulanmıştır. Ancak, yazma becerisinin değerlendirmesinde güvenirliği artırmak için Turnitin ve Grammarly gibi teknolojik yazılımların kullanıldığı da belirtilmiştir. Çalışmada, İngilizce okutmanlarının değerlendirici güvenirliğini artırma konusunda her ne kadar istekli olsalar da meslektaşlarının iş yükü nedeniyle değerlendirici güvenirliğinin sağlanmasının neredeyse imkansız olduğu vurgulanmıştır. Bunun yanı sıra, üretimsel dil becerilerin hem yüz yüze hem de çevrimiçi olarak değerlendirilmesinde geçerliğin sağlandığı ortaya çıkmıştır. Araştırmaya katılan İngilizce okutmanları, yüz yüze ve çevrimiçi değerlendirmede hedef beceriyi değerlendirebildiklerini öne sürmüştür. Ek olarak, yüz yüze ve çevrimiçi değerlendirmede özgünlüğün sağlandığı ve bu bağlamda materyallerin ayarlanmasının önemi vurgulanmıştır. Katılımcılar uygulanabilirlik hususunda ise yüz yüze ve çevrimiçi konuşma değerlendirmesinde farklılık olmadığını belirtse de bazıları mikrofon gibi teknolojik cihazların maliyetini bazıları ise çevrimiçi değerlendirmenin daha pratik olduğunu vurgulamıştır. Öte yandan, İngilizce okutmanlarının kağıt kullanımı olmadığı için maliyetin düşmesi nedeniyle çevrimiçi yazma değerlendirmelerinin yüz yüze değerlendirmelere göre daha pratik bulduğu görülmüştür. Ayrıca, bazı katılımcılar ise çevrimiçi yazma değerlendirmesinin yönetiminin daha kolay olduğunu ortaya koymuştur. Son olarak, bazı İngilizce okutmanlarının üretimsel dil becerilerin yüz yüze ve çevrimiçi değerlendirmelerinde geri dönüş etkisine dikkat etmediği, bazılarının ise değerlendirmeyi değiştirmek için geri dönüş etkisinden yararlandığı görülmüştür. Sonuçlar: Bu çalışmada, İngilizce okutmanlarının üretimsel dil becerilerin yüz yüze ve çevrimiçi olarak değerlendirilmesine yönelik algıları, tutumları, inançları ve değerlendirme uygulamaları incelenmiştir. Bu araştırmaya göre, yüz yüze öğretim ve değerlendirmede değerlendirme becerisine ek olarak İngilizce okutmanlarının farklı uygulama ve gereklilikleri vurgulayan çevrimiçi öğretim ve değerlendirmeye ilişkin değerlendirme becerilerinin çalışılması önerilmektedir. Son olarak, çalışmada bazı sınırlamalar, pedagojik çıkarımlar ve ileri araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to investigate the perceptions and assessment practices of English lecturers in Turkey who have lectured productive skills in face-to-face and online teaching in terms of language assessment principles, namely practicability, reliability, validity, authenticity, and washback effect, by comparing their opinions, beliefs, and practices on online and face-to-face measurement and evaluation processes. Method: This study is based on a qualitative case study that was conducted through semi-structured interviews. The participants in this study are eight English lecturers teaching productive skills at the tertiary level in Turkey. The qualitative data were transformed into themes and codes which were analysed manually. Findings: The findings revealed that online teaching and assessment have both advantages and drawbacks. Respectively, active participation of students to assessment tasks, and removal of psychological barriers resulting in a low level of anxiety were claimed to be the benefits while cheating and plagiarism, technological problems such as bad internet connection, and challenges in classroom management were asserted to be the drawbacks of online teaching and assessment of productive skills. Further, the findings also indicated in accordance with the perceptions of English lecturers that online teaching and assessment platforms were inadequate. Moreover, the results highlighted that English lecturers preferred using the same assessment methods, techniques, and practices in face-to-face and online assessment of productive skills such as presentations, tape recordings, discussion sessions, role plays, and formal exams for the assessment of speaking skills and mind maps, writing assignments such as essays, and formal exams for practices in the assessment of writing skills. Furthermore, the results put forward that English lecturers are aware of the significance of reliability of face-to-face and online assessment of productive skills. The findings highlighted the use of technological software such as Turnitin and Grammarly to increase the reliability of the assessment. Also, the findings revealed the willingness of English lecturers to increase rater-reliability. English lecturers claimed that rater-reliability is nearly impossible due to the workload of the lecturers. Moreover, validity was revealed to be ensured both in face-to-face and online assessment of productive skills. Participating English lecturers claimed to assess the target skill in face-to-face and online assessment. In addition, the findings revealed that authenticity was ensured and in this regard, the significance of adjusting materials was highlighted. Furthermore, the findings revealed that there is no significant difference between the practicality of face-to-face and online speaking assessment. Nonetheless, participating English lecturers claimed that online assessment is more practical, some English instructors highlighted the cost of technological devices such as microphones. On the other hand, English lecturers asserted that online writing assessments are more practical compared to face-to-face writing assessments since there is no paper use resulting in a decrease in the cost. Moreover, the findings revealed tha the administration of online writing assessment is easier. Lastly, the findings highlighted that some English lecturers do not pay attention to washback effect in face-to-face and online assessment of productive skills while some benefit from washback effect to modify the assessment. Conclusion: In this study, the perceptions, attitudes, beliefs, and assessment practices of English lecturers in face-to-face and online assessment of productive skills were investigated. Accordingly, it is recommended to study English lecturers' assessment skills regarding online teaching and assessment, which emphasizes different practices and requirements in addition to assessment ability in face-to-face teaching and assessment. Finally, some limitations, pedagogical implications, and recommendations for further research were put forward in the study.