Erken çocuklukta oyun temelli müdahalelerin dil becerilerine etkisine yönelik sistematik derleme
Play-based interventions in ;EARLY childhood systematic compilation on the effect on language skills
  1. Tez No: 703262
  2. Yazar: KÜBRA DENİZ BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURPER ÜLKÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Oyun temelli müdahalelerin dil becerilerine etkisine yönelik sistematik literatür taraması yapmak ve hedef sözcük taraması sonucunda ulaşılan alanyazın çalışmalarının etkililiğine yönelik sistematik derleme yapmak, çalışmanın temel amacında bulunmaktadır. Sonuçları ortaya konmuş araştırmaları derleyerek; oyun temelli müdahalelerin dil becerilerine etkisine yönelik sonuçları paylaşmaktır. Alanyazındaki hedef sözcükler; ''oyun '', ''oyun gelişimi'', ''oyun ve dil gelişimi'', ''erken çocuklukta dil gelişimi'', ''erken çocukluk ve oyun'', ''oyun temelli müdahaleler'' olarak belirlenmiştir. Araştırmada oyun temelli müdahaleler ve dil gelişimi ile ilgili sistematik literatür taraması yapılmıştır. Literatür taraması sonucu 94 adet çalışma belirlenmiştir. Araştırma kriterlerini sağlayan 60 çalışma oyun temelli müdahalelerin dil becerilerine etkisini saptamak için dilin bileşenleri (fonolojik , sentaktik , morfolojik , semantik , pragmatik) temel alarak araştırmalarda 4 ana kritere bakılarak dahil edilmiştir. Bu kriterler her bileşen için: (1) erken çocuklukta oyun temelli müdahaleler sonucu dil becerilerinin artması (2) çalışmanın oyun temelli müdahaleleri etkili bulması (3) dil becerilerinin oyun temelli müdahalelerde sınırlılığı (4) oyun temelli müdahaleler sonucu dil becerilerine etkisinin az bulunmasıdır. Araştırma sonucunda oyun temelli müdahalelerin, dil becerilerinin (semantik, pragmatik ,morfolojik ,sentaktik ,fonolojik) gelişimi için etkili bir müdahale yöntemi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to review the literature on the effects of play- based interventions on language skills and to make a review of the effectiveness of the literature studies as a result of target word scanning.By compiling the results of the research; to share results for the impact of play-based interventions on language skills. The target words on the field are play, play development, play and language development,Language Development in Early Childhood , early childhood and play, play based interventions. In the study, literature search was made about game based interventions and language development. In the literature, 94 studies were determined. In order to determine the effect of play-based interventions on language skills, 4 main criteria were studied based on the components of language (phonological, syntactic, morphological, semantic, pragmatic). These criteria are: (1) the increase of language skills as a result of play-based interventions in early childhood (2) that the study finds play-based interventions effective (3) the limitation of language skills in play-based interventions (4) is that the impact of play-based interventions on language skills is low. As a result of the research, it was determined that play based interventions are an effective intervention method for the development of language skills (semantic, pragmatic, morphological, syntactic, phonological).