Acil serviste st elevasyonlu myokard enfarktüsü tanılı hastaların başvuru anındaki eritrosit dağılım genişliği ve ortalama trombosit hacmi seviyelerinin kısa dönem mortalite ile ilişkisi
Relationship of short term mortality level between st elevated myocardial infarction diagnosed patients rdw and mcv levels in emergency department
  1. Tez No: 703543
  2. Yazar: EDA MERSİNLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR CANDER, DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA ÇEKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş ve Amaç: Kardiyovasküler hastalıklar dünyada önemli ölçüde mortalitenin başlıca nedenidir. Amerika Birleşik Devletleri 2013 verilerine göre yaklaşık 800.000 kişinin bu nedenle hayatını kaybettiği bildirilmiştir. Koroner arter hastalıkları gelişiminde ateroskleroz en önemli etkendir. Bununla beraber son dönemde yapılan çalışmalarda daha önce myokard enfarktüsü veya inme geçiren hastalarda RDW yüksekliği, bağımsız olarak yüksek mortalite ve kardiyovasküler olaylar ile ilişkili bulunmuştur. Trombositlerin de sepsis, tiroid hastalıkları, kronik obstrüktif akciğer hastalıkları, serebral infarktüs, kronik venöz yetmezlik, gebelikte hipertansiyon ve preeklampsi, organik solvent toksisitesi gibi pekçok konuda ortalama trombosit hacminin klinik yararı üzerine yapılmış çalışmalar vardır. Bizde çalışmamızda yukarıdaki nedenlere dayanarak STEMI hastalarında RDW ve MPV değerlerinin kısa dönem mortaliteye etkisini araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmamız Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis' ine 01.01.2015- 31.12.2015 tarihleri arasında 106' sı (%78.5) erkek ve 29' u (%21.5) kadın olmak üzere toplam 135 STEMI' li olgu üzerinde yapılmıştır. Olguların 117 'si (%86.7) sağ iken, 18' i (%13.3) exitus olmuştur. Ex olan ve olmayan olguların arasında MPV ortalamaları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır (p>0.05). Exitus olan ve olmayan olguların arasında MCV, WBC, RDW, Platelet ve hemoglobin ortalamaları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır (p>0.05). Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı. Sonuç: Bu hastalarda MPV ve RDW değeri açısından mortalite ile ilişki gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Cardiovascular diseases are the leading cause of mortality worldwide. In United States, 800.000 people died in 2013 due to cardiovascular diseases. Atherosclerosis is the most important factor for development of coronary artery disease. In addition, recent studies have shown that increased red cell distribution width (RDW) in patients with history of myocardial infarction or stroke is independently associated with high mortality and cardiovascular accidents. There are also studies related with the clinical benefits of mean platelet volume (MPV) in various conditions such as sepsis, thyroid diseases, chronic obstructive pulmonary disease, cerebral infarction, chronic venous insufficiency, gestational hypertension and preeclampsia. Therefore, in this study, we aimed to investigate the effects of RDW and MPV on short-term mortality in patients with ST segment elevation myocardial infarction (STEMI). Material and Method: The study included totally 135 patients with STEMI, of which 106 (78.5%) were male and 29 (21.5%) were female, who presented to the Emergency Department of Okmeydanı Training and Research Hospital between 01.01.2015 and 31.12.2015. Of these cases, 117 (86.7%) survived and 18 (13.3%) died. Average MPV did not show statistically significant difference between patients who survived and who died (p>0.05). Additionally, average MCV, RDW, white blood cell (WBC) and platelet count and hemoglobin levels did not show statistically significant difference between patients who survived and who died (p>0.05). Statistical analysis was carried out with IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey) software. Conclusion:MPV and RDW values were not found to be associated with mortality in patients with STEMI.