Toplumsallaştırıcı etkisi açısından sosyal medya kullanımı: (Isparta örneği)
The use of social media in terms of its socializing effect: (Case of Isparta)
  1. Tez No: 703687
  2. Yazar: FATMA AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖZKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Toplumsallaşma, yaşam boyu devam eden ve süreklilik gösteren bir öğrenme sürecidir. Toplumsallaşma süreci bireyin doğduğu andan itibaren başlamakta ve süreklilik göstermektedir. Teknolojinin gelişmesiyle beraber toplumsallaşma mekânları da zaman içerisinde dönüşüme uğramıştır. Bunun sonucu olarak gündelik hayatta kurulan toplumsal ilişkilerin bir kısmı sanal ortama taşınmıştır. Günümüzde sosyal paylaşım ağları, bireylerin yüz yüze bir araya gelme gereksinimi duymadan toplumsallaşabildikleri alanlar haline gelmeye başlamıştır. Bu toplumsallaşma biçimi sosyal medya kullanımının en yaygın olduğu gençler tarafından tecrübe edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, sosyal medyanın bireyler üzerindeki toplumsallaştırıcı etkilerini incelemektir. Isparta ilinde öğrenim görmekte olan lise ve üniversite öğrencileri arasından seçilen bir örneklem üzerinde anket çalışması düzenlenmiş ve oluşan sonuçlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Socialization is a lifelong and continuous learning process. The socialization process starts from the moment the individual is born and shows continuity. With the development of technology, socialization spaces have also transformed over time. As a result, some of the social relations established in daily life have been transferred to the virtual environment. Today, social networks have started to become areas where individuals can socialize without the need to meet face to face. This form of socialization is experienced by young people, where the use of social media is most common. The aim of this study is to examine the socializing effects of social media on individuals. A survey was conducted on a sample selected among high school and university students studying in Isparta and the results were examined.