Acil servise senkop ile başvuran hastalarda Canada, OESIL ve San Francisco risk skorlarının 30 günlük kötü klinik sonlanım açısından karşılaştırılması
In patients applying to the emergency department with syncopcanada, OESIL and San Francisco risk score 30in terms of daily clinical output comparison
  1. Tez No: 703732
  2. Yazar: ERKUT EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEN EROL ÜNLÜER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç:Bu retrospektif çalışmanın amacı acil servisesenkopşikayeti ile başvuran erişkin hastaların acil servisten güvenle taburcu edilmelerinde bilimsel olarak destek alınabilecek risk skorlamalarından OESIL, San Francisco ve Canadaskorlama sistemlerinin 30 günlük mortalite ve kötü klinik sonlanımıtahmin etmedeki güvenilirliklerini değerlendirmektir. Yöntem:1 Ocak 2019-31 Aralık 2020 tarihleri arasında S.B.Ü İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine senkop ön tanısıyla başvuran ve uygun değerlendirmeler sonucunda taburcu edilen 18 yaş ve üzeri hastaların dahil edildiği çalışmamızda hastaların 30 günlük mortalite ve kötü klinik sonlanımları ile hastalara ilişkin veriler telefon edilerek veya hastane bilgi yönetim sisteminden taranarak elde edilmiştir. Her bir hasta için SFSR, OESIL ve Canadasenkop kurallarına göre risk skoru hesaplanmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda SFSR, OESIL ve CSRS'nin 30 günlük mortlite ve kötü klinik sonlanımı tahmin etmedeki güvenilirlikleri karşılaştırılmıştır. Bulgular:Taburcu edilen 428 hastanın 7'sinin(%1,6) ilk 30 gün içinde ex olduğu, %3.3'ünde kötü klinik sonlanım izlendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this retrospective study is to evaluate the reliability of OESIL, San Francisco and Canada scoring systems, which are scientifically supported risk scoring systems, in predicting 30-day mortality and poor clinical outcome in the safe discharge of adult patients from the emergency room with the complaint of syncope. Materials and Methods: In our study, which included patients aged 18 years and over, who were admitted to the emergency department of SBU Izmir Bozyaka Training and Research Hospital with a pre-diagnosis of syncope between January 1, 2019 and December 31, 2020, and were discharged after appropriate evaluations, 30- day mortality and poor clinical outcomes of the patients and data on the patients were included. It was obtained by scanning or scanning from the hospital information management system. Risk score was calculated for each patient according to SFSR, OESIL, and Canada syncope guidelines. In line with these results, the reliability of SFSR, OESIL, and CSRS in predicting 30-day mortality and poor clinical outcome was compared Results: It was observed that 7 (1.6%) of 428 discharged patients died within the first 30 days, and 3.3% had a poor clinical outcome.