Irak'ta kronik HCV ile enfekte hastalarda HCV genotiplerinin ve viral yüklerinin moleküler tayini
Molecular detection of HCV genotypes and viral loads in chronic HCV infected patients in Iraq
- Tez No: 703753
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE FIRAT, DR. MUHANNAD ABDULLAH KHALAF ALAAZAWY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma kapsamında, 10.09.2020 – 10.01.2021 tarihleri arasında Kerkük şehrinde hastane bazlı kesitsel bir araştırma gerçekleştirildi. Bu amaçla, yaşları 20-75 arasında olan 50 kronik hepatit C hastası Kerkük Hepatoloji ve Gastroenteroloji merkezlerine başvurmuş olan bireylerden seçildi. Kontrol grubu ise kan bağışı için kan bankasına başvuran ve herhangi bir hastalığı olmayan 35 kişiden oluşuyor. HCV yükünün ve genotipinin gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR) ile moleküler tespiti, hepatit C antikorlarının enzim bağlantılı immünosorbent tahlili (ELISA) tekniği ile saptanması ve alanin aminotransferaz (ALT), aspartat aminotransferaz (AST), alkalin fosfataz (ALP), toplam serum bilirubin (TSB) ve alfa fetoprotein (AFP) seviyelerinin belirlenmesi için bireylerden beş mL kan numunesi alındı.
Özet (Çeviri)
A cross sectional hospital based study was carried out in Kirkuk city from 10.09.2020 to 10.01.2021. The number of hepatitis patients understudy were 50 chronic hepatitis C patients whose ages between 20-75 years old. These patients admitted to Hepatology and Gastroenterology centers of Kirkuk. The control group, included 35 individuals who haven't any diseases who admitted to blood bank for blood donation. Five mL was collected for molecular detection of HCV load and genotype by real-time polymerase chain reaction (RT- PCR), detection of hepatitis C antibodies, by enzyme linked immunosorbent assay (ELISA) technique and biochemical to determine the level of alanine aminotransferase (ALT), aspartate aminotransferase (AST), alkaline phosphatase (ALP) and total serum bilirubin (TSB) and immunofluorescent estimation of level of alpha fetoprotein (AFP).