6-fosfoglukonat dehidrogenaz enzim aktivitesi üzerinde bazı flavon ve flavonollerin in vitro ve in silico etkilerinin araştırılması
Investigation of the in vitro and in silico effects of certain flavones and flavonols on the enzyme activity of 6-phosphogluconate dehydrogenase
- Tez No: 703752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
6-fosfoglukonat dehidrogenaz (6PGD), oksidatif metabolik yolların ikinci adımını katalize eden pentoz fosfat yolunda önemli bir enzimdir önemlidir. 6PGD kanser tedavisi için yeni hedef enzimler arsındadır. Onun inhibisyonu kanserle mücadeleye yardımcı olabilir. Bu tez kapsamında, 6PGD enzim aktivitesi üzerine de bazı flavon ve flavonollerin etkileriin araştırlması amaçlanmıştır. Flavon sınıfı bileşiklerden Apigenin, Apiin, Baicalein, Baicalin ve Luteolin ile flovanol grubu bileşiklerden Kaempferol, Quercetin, Myricetin, Fisetin, Galangin ve Morinin in vitro ve in silico etkileri test edilmiştir. İn vitro sonuçlardan elde edilen IC50 değerleri 9,7-99 µM aralığındadır. Enzim-ligand etkileşimlerini moleküler seviyede belirlemek için AutoDock Vina ve Molegro Virtual Docker MVD 2019.7.0 programları kullanılarak doking çalışması yapıldı. Hidrojen bağlarının ve hidrofobik etkileşmelerin Ligand-protein bağlanmasında etkili olduğu gözlemlendi. Benzen yapılarının hidrofobik etkileşmelerde görev aldığı tespit edilmiştir. İn vitro ve in silico çalışmalar değerlendirildiğinde bu moleküllerin enzimin inhibitörlerinin belirlemesinde önemli rol oynayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
6-phosphogluconate dehydrogenase (6PGD) is an important enzyme in the pentose phosphate pathway that catalyzes the second step of oxidative metabolic pathways. 6PGD is among the new target enzymes for cancer therapy. Its inhibition may help fight cancer. In this thesis, it is aimed to investigate the effects of some flavones and flavonols on 6PGD enzyme activity. In vitro and in silico effects of Apigenin, Apiin, Baicalein, Baicalin and Luteolin from flavone class compounds and Kaempferol, Quercetin, Myricetin, Fisetin, Galangin and Morin from flovanol group compounds were tested. IC50 values obtained from in vitro results are in the range of 9,7-99 µM. In order to determine the enzyme-ligand interactions at the molecular level, a docking study was performed using AutoDock Vina and Molegro Virtual Docker MVD 2019.7.0 programs. It was observed that hydrogen bonds and hydrophobic interactions are effective in ligand-protein binding. It has been determined that benzene structures are involved in hydrophobic interactions. When in vitro and in silico studies are evaluated, it is thought that these molecules will play an important role in the determination of enzyme inhibitors.