Quality of life in older patients with diabetes type 2 living in Iraq
Irak'ta yaşayan tip 2 diyabetli yaşlı hastalarda yaşam kalitesi
- Tez No: 805633
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHSİN BARIŞ DEĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Irak'taki toplam 18 vilayetten 12'sinde yaşayan tip 2 diyabetli yaşlıların yaşam kalitelerini belirlemektir. Yöntem: Tanımlayıcı tipte olan çalışma, tip 2 diyabetli 555 yaşlı bireyden oluşmuştur. Çalışma, Irak'ta 28 Temmuz-28 Eylül 2022 tarihleri arasında 12 ilde gerçekleştirilmiştir. Sosyodemografik ve yaşam tarzı verilerini içeren anket ve Irak Diyabet Hastaları Yaşam Kalitesi Ölçeği (QOLSID) kullanıldı. Bulgular: Bu çalışmada Irak'ta tip 2 diyabetli yaşlıların yaşam kalitelerinin kötü olduğu saptanmıştır. 65-69 yaş arası, erkek, evli, çalışan, lise mezunu, başka kronik hastalığı olmayan, ailesiyle birlikte yaşayan, HbA1C düzeyi iyi olan, en fazla 2 yıl içinde teşhis konulan, 3 ayda bir doktora giden, sadece diyetle tedavi edilen, düzenli yürüyen ve iki günde bir şekerli yiyecekler yiyenlerde yaşam kalitesi yüksekti. Çalışmaya katılanların yaşam kalitesi ölçeğinden aldıkları en yüksek puan 31, en düşük puan 6 ve ortalama puan 17.39 ± 4.30'dur. Sonuç: Tüm örneklemin yaşam kalitesi düzeyi düşük olduğu için yaşam kalitesi ölçeğinin kesme değerinin sonraki çalışmalarla yeniden hesaplanması gerektiği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the quality of life of elderly people with type 2 diabetes living in Iraq, in 12 governorates out of a total of 18. Method: The descriptive study consisted of 555 elderly individuals with type 2 diabetes. The study was conducted in 12 provinces of Iraq between July 28 and September 28, 2022. A questionnaire including sociodemographic and lifestyle data and Quality of Life Scale Iraqi Diabetes Mellitus Patients (QOLSID) were used. Results: In this study, it was found that the quality of life (QOL) of elderly people in Iraq with type 2 diabetes is poor. There was high quality of life in participants who were between the ages of 65 and 69, male, married, and employed, who had graduated from high school, had no other chronic diseases, lived with their family, had a good HbA1C level, had been diagnosed at most within 2 years, who went to the doctor once in three months, who were treated only with a diet, who walked regularly and who ate sugary foods once every two days. The highest score for quality of life scale among study participants was 31, the lowest score 6, and the mean score 17.39 ± 4.30. Conclusion: Since the quality of life level of the whole sample was poor, it was concluded that the cut-off value of the quality of life scale should be recalculated with subsequent studies.