Okul öncesi dönemde baba katılımı ve baba çocuk ilişkilerinin incelenmesi
Father involvement levels in preschool period and a examination of father-child relationship
- Tez No: 703980
- Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN ÜNÜVAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi dönemde çocuğu olan babaların katılım düzeyleri ile babaların çocuklarıyla ilişkilerinin incelenmesi ve belirli değişkenlere göre istatistiksel olarak anlamlı farklılaşmalarının olup olmadığını belirlemektir. Araştırmada betimsel tarama ve ilişkisel tarama modelleri kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2020-2021 eğitim öğretim yılında Antalya ve Mersin il merkezlerinde ikamet eden ve okul öncesi dönemde çocuğu olan 246 babadan oluşmaktadır. Araştırmanın verileri, Sımsıkı ve Şendil tarafından geliştirilen“Baba Katılımı Ölçeği”, araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”, Aytaç, Çen ve Yüceol tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Ebeveyn-Çocuk İlişkisi Ölçeği”ile Dağlı ve Baysal tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Yaşam Doyumu Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin analiz edilmesinde SPSS programı kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde, frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, Mann-Whitney U, Anova ve Regresyon kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre babaların katılım düzeyleri babaların yaşlarına göre anlamlı farklılık göstermektedir. Genç babaların katılım düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Babaların katılım düzeyleri, öğrenim durumları değişkenine göre anlamlı olarak farklılaşmaktadır. Yüksek öğrenim düzeyi olan babalar çocuklarının hayatına daha fazla katılmaktadır. Babaların katılım düzeyleri, babaların çalışma durumlarına göre anlamlı olarak farklılaşmaktadır. Yarı zamanlı çalışan babalar, tam zamanlı çalışan babalardan daha yüksek düzeyde katılım göstermektedir. Babaların katılım düzeyleri, çocuklarının cinsiyetlerine göre anlamlı farklılaşma göstermektedir. Yalnızca kız çocuğu olan babaların katılım düzeyleri, yalnızca erkek çocuğu olan babaların ve hem kız hem de erkek çocuğu olan babaların katılım düzeylerinden daha yüksektir. Babaların katılım düzeyleri ile medeni durumları arasında anlamlı bir farklılaşma olmadığı görülmüştür. Ayrıca babaların katılım düzeyleri ile baba-çocuk ilişkisi ve babaların yaşam doyumları arasında pozitif bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda çocuklarıyla olumlu ilişkileri olan babaların, çocuklarının hayatına daha fazla katılım gösterdikleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine fathers' involvement level whose children are in the preschool age and the relationships of fathers with their children; to determine whether there are statistically significant differences according to certain variables. Descriptive and relational analysis models were used in the research. The study group of the research consisted of 246 fathers who were residing in Antalya and Mersin city centers in the 2020-2021 academic year and had children in the pre-school period. The data of the research were collected with the“Paternal Involvement Scale”developed by Sımsıkı and Şendil, and the“Personal Information Form”created by the researcher,“Parent-Child Relationship Scale”adapted into Turkish by Aytaç, Çen and Yüceol, and the“Satisfaction With Life Scale”adapted into Turkish by Dağlı and Baysal. SPSS database was used to analyze the data. Frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation, Mann-Whitney U, Analysis of Variation and Regression models were used to analyze the data. According to the results of the research, the involvement levels of the fathers differed significantly according to the age of the fathers. It was observed that the participation levels of young fathers were higher. Involvement levels of fathers differed significantly according to the variable of educational status. Fathers with higher education degree were more involved in their children's lives. Fathers' involvement levels differed significantly according to fathers' employment status. Fathers working part-time were more involved than fathers working full-time. Fathers' involvement levels differed significantly according to the genders of their children. The involvement levels of fathers with only daughters were higher than those of fathers with only sons, and fathers with both daughters and sons. It was seen that there was no significant difference between the involvement levels of the fathers and their marital status. In addition, it was concluded that there is a positive correlation between fathers' participation levels, father-child relationship and fathers' life satisfaction. It was also found that fathers who had positive relationships with their children were more involved in their children's lives.