Algılanan iş güvencesizliği ve işe adanmışlığın çalışan performansı üzerindeki etkisi
The effect of perceived job insecurity and job engagement on employee performance
- Tez No: 704201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Algılanan iş güvencesizliği, çalışanların işini kaybetme endişesi taşıması, işinin devamı ve çalışma şartları bakımından geleceğe dair endişelerinin olması ve işten çıkarılma ya da iş şartlarının olumsuz yönde değişeceğine dair risklerin kişiler üzerinde oluşturduğu olumsuz duygulardır. Algılanan iş güvencesizliğinin nedenleri genellikle ekonomik olmakla birlikte, psikolojik veya sosyal düzeyde ortaya çıkabilmektedir. Bu çalışmada algılanan iş güvencesizliği ve işe adanmışlığın çalışan performansı üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışma kapsamında Konya ilinde taşeron işçiler, mevsimlik çalışan işçiler ve belirsiz süreli çalışan işçiler üzerine 399 çalışan ile anket çalışması yapılmıştır. Algılanan iş güvencesizliği, işe adanmışlık ve çalışan performansı arasında anlamlı bir ilişki olduğu; cinsiyet, yaş, eğitim durumu, gelir durumu, mesleki kıdem ve medeni durum değişkenine göre işe adanmışlık ve çalışan performansı algı düzeylerinde farklılık olduğu kanısına ulaşılmıştır. Ayrıca çalışma kapsamında algılanan iş güvencesizliğinin çalışan performansı üzerindeki etkisinde işe adanmışlığın düzenleyici rolü olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Perceived job insecurity is the employees' fear of losing their job, they worries about the future in terms of the continuation of their job and working conditions, and the negative feelings that the risk of being fired or job conditions will change negatively on the people. The causes of perceived job insecurity are often economic, but can occur at a psychological or social level. In this study, the effects of perceived job insecurity and work engagement on employee performance were examined. Within the scope of the study, a survey was conducted with 399 employees on subcontracted workers, seasonal workers and workers working for an indefinite period in Konya. There is a significant relationship between perceived job insecurity, job engagement and employee performance. It has been concluded that there is a difference in the level of job engagement and employee performance perception according to gender, age, education level, income status, professional seniority and marital status. In addition, it was concluded that job engagement has a moderator role in the effect of perceived job insecurity on employee performance.