Dışarıda yemek yemede elektronik ağızdan ağza iletişimin ve sosyal görünürlüğün etkisi
The effect of electronic wom and social visibility on eating out
  1. Tez No: 704239
  2. Yazar: SALİH ÇAKICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE SÜNNETÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Gerçekleştirilen bu çalışmada tüketicilerin dışarıda yemek yeme amaçlarını ele alarak, dışarıda yemek yeme de elektronik ağızdan ağza iletişim ve sosyal görünürlüğün etkisi ortaya koymayı amaçlamıştır. Çalışma kapsamında dışarıda yemek yeme olgusu ele alınarak devamında elektronik ağızdan ağza iletişim ve sosyal görünürlük olgusu değerlendirilmiş ve literatür kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar incelenerek kavramlar açıklanmıştır. Araştırma kapsamında çalışma evrenini Çanakkale Merkez bölgesinde yaşayan tüketiciler oluşturmaktadır. Nicel araştırma yöntemiyle gerçekleştirilen çalışmada 404 kişi üzerinde anket aracılığıyla veri toplanmıştır. Araştırma bulgularına göre sosyal görünürlük ve elektronik ağızdan ağza iletişimin dışarıda yemek yeme amaçları üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma da görülen diğer bir sonuç ise elektronik ağızdan ağza iletişim, sosyal görünürlük üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Bununla birlikte katılımcıların en çok“aile/arkadaşlar ile iyi vakit geçirmek, farklı lezzetleri denemek, dışarıda yapılan özel gün kutlamalara katılmak”amacıyla dışarıda yemek yediği görülmektedir. Araştırmada erkek katılımcıların daha fazla sosyal olarak görünür oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda dışarıda yemek yeme için daha fazla para harcayan katılımcıların diğer katılımcılara kıyasla daha fazla elektronik ağızdan ağza iletişim ve sosyal görünürlük sergilemektedir. Ayrıca katılımcıların %28'i sosyal olarak görünür olmak amacıyla sosyal medya kullandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the effect of electronic word of mouth communication and social visibility on eating out by addressing the purposes of consumers to eat out. Within the scope of the study, the phenomenon of eating out was discussed and the phenomenon of electronic word of mouth communication and social visibility was evaluated, and the concepts were explained by examining the studies carried out within the scope of the literature. Within the scope of the research, the population of the study consists of consumers living in Çanakkale Central region. In the study, which was carried out with the quantitative research method, data were collected on 404 people through questionnaires. According to the research findings, it was concluded that social visibility and electronic word-of-mouth have a positive effect on eating out goals. Another result seen in the research is that electronic word of mouth communication has a positive effect on social visibility. However, it is seen that the participants mostly eat out for the purpose of“having a good time with family/friends, trying different flavors, participating in special day celebrations outside”. In the study, it was concluded that male participants were more socially visible. At the same time, participants who spent more money on dining out displayed more electronic word of mouth and social visibility than other participants. In addition, it was concluded that 28% of the participants use social media in order to be socially visible.