Video oyun oynayan ve izleyen lise ve üniversite öğrencilerinde saldırganlık davranışının incelenmesi
Aggression behavior of high school and university students playing and watching video games
- Tez No: 704241
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada lise ve üniversite öğrencilerinde saldırganlığın video oyun oynama ve izleme durumlarına göre, oynadıkları/izledikleri video oyun türüne göre ve video oyun oynama ve izleme süresine göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırma kapsamında 953 katılımcıdan (245 kadın, 708 erkek; 538 lise öğrencisi, 415 üniversite öğrencisi) veri toplanmıştır. Veri toplamak için bu araştırma kapsamında hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ile“KAR-YA Saldırganlık Ölçeği”kullanılmıştır. Toplanan veriler çift yönlü varyans analizi ile analiz edilmiştir. Çalışma sonunda katılımcıların saldırganlık puan ortalamalarının video oyun oynama ve izleme durumlarına, cinsiyete, eğitim seviyesine, oynanan/izlenen türe ve oynama/izleme süresine göre genel olarak anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı görülmüştür. Bununla beraber bazı alt boyutlarda anlamlı farklılık görülmüştür. Bu bulgulara göre video oyun izleyenlerin düşmanlık puan ortalamaları izlemeyenlerden anlamlı bir şekilde yüksektir. Cinsiyet farklılıklarına bakıldığında ise kadın katılımcıların öfke puan ortalamalarının anlamlı bir şekilde yüksek olduğu bulgusu elde edilmiştir. Bu bulgulara ek olarak günde 4 saatten uzun süreyle şiddet içerikli video oyun oynayanların düşmanlık, öfke ve toplam saldırganlık puan ortalamaları daha az sürelerle oynayanların puan ortalamalarından anlamlı bir şekilde yüksektir. Ayrıca günde 4 saatten fazla strateji oyunu izleyenlerin sözel saldırganlık puan ortalamaları daha az sürelerle izleyenlerin puan ortalamalarından anlamlı bir şekilde yüksektir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate whether aggression differs in high school and university students in regards to the status of playing and watching video games, the type of video game they play and watch, and the duration of playing and watching video games. Data were collected from 953 participants (245 female, 708 male; 538 high school students, 415 university students).“Personal Information Form”and“KAR-YA Aggression Scale”were used to collect data. Two way analysis of variance is conducted to analyze data. The results show that means of the aggression scores of the participants generally did not differ significantly in terms of playing and watching video games, gender, education level, the video game genre which played/watched, and the duration of playing/watching video game. However, significant differences were observed in some sub-scales. According to these findings, the mean scores of hostility of those who watch video games are significantly higher than those who do not. It was also found that female participants' mean scores of anger were significantly higher. In addition to these findings, the mean scores of hostility, anger and total aggression of those who play violent video games for more than 4 hours a day are significantly higher than the mean scores of those who play for less than 4 hours in a day. In addition, the verbal aggression mean scores of those who watch strategy games for more than 4 hours a day are significantly higher than those who watch strategy games for less than 4 hours in a day.