Effects of social media on online grocery shopping
Sosyal medyanın çevrimiçi market alışverişine etkileri
- Tez No: 704307
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN GÜRKAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tarihte mal takası ile başlayan alışveriş, günümüzde paraya dokunmadan dijital ortama aktarılan sayısal veriler ile yapılmaya başlanmıştır. Dijital pazarlama ile müşteri ve firma arasında iletişim ve etkileşim kurularak sanal bir ortam yaratılmıştır. Bu sanal ortamın sosyal medya ayağı da oldukça büyük bir etkiye sahip olmuştur. Bu doğrultuda çalışmanın amacı, sosyal medyanın online market alışverişi üzerindeki etkilerini ve internetten alışveriş yapan market alışverişçilerinin üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Çalışma, online anket yoluyla 537 online market alışverişi yapan katılımcı ile yapılmıştır. Elde Edilen veriler SPSS (21) programında T testi, Anova, basit doğrusal regresyon analizi ve korelasyon analizleriyle hipotezler sınanmıştır. Araştırma sonucunda sosyal medya tutumlarının cinsiyete göre anlamlı bir farklılık göstermediği görülmüştür. Fakat online market alışverişine yönelik tutumlar ile cinsiyet değişkeni arasında anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Gıda tüketicilerinin sosyal medya tutumları ile online alışverişe karşı tutumlarının yaş, eğitim durumu, çalışma durumu, meslek, internette sıklıkla yapılan aktivite ve günlük sosyal medya kullanım süresi değişkenlerinde anlamlı bir farklılık görülmüştür. Sosyal medya kullanımı ölçeği toplam puanı ve alt boyutlarında, online alışverişe yönelik tutum toplam puanı ve alt boyutları arasında ve ayrıca satın alma niyeti arasında yüksek ve pozitif yönlü bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Shopping, which started with the exchange of goods in history, has started to be done with digital data transferred to the digital environment without touching the money today. With digital marketing, a virtual environment has been created by establishing communication and interaction between the customer and the company. The social media leg of this virtual environment has also had a great impact. In this direction, the aim of the study is to investigate the effects of social media on online grocery shopping and its effects on online grocery shoppers. The study was conducted with 537 grocery shoppers through an online survey. The obtained data were tested in SPSS (21) program with T test, Anova, simple linear regression analysis and correlation analysis. As a result of the research, it was seen that social media attitudes did not show a significant difference according to gender. However, there was a significant difference between the attitudes towards online grocery shopping and the gender variable. There was a significant difference between the social media attitudes of grocery shoppers and their attitudes towards online shopping in the variables of age, education status, employment status, occupation, frequent activities on the internet and daily use of social media. A high and positive relationship was found between the total score and sub-dimensions of the social media use scale, the total score and sub-dimensions of attitude towards online shopping, and also between purchase intention.