Algılanan aşırı niteliklilik iş performansı ilişkisinde psikolojik sahiplenmenin aracılık rolü
Intermediate role of psychological ownership in the effect of perceived overqualification on the job performance
- Tez No: 762529
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER AYDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Günümüz iş dünyasında iş modelleri, ürünler, organizasyon yapıları kolayca taklit edilebilirken çalışanların organizasyonlara sağladığı fayda asıl fark yaratan rekabet unsuru olmaktadır. Bu nedenle, insan kaynağı rekabetçi organizasyonlar için üzerinde titizlenen bir konudur. Bu çalışmanın amacı, kamu kurumlarında çalışanların aşırı niteliklilik algılarının iş performansı üzerindeki etkisinde psikolojik sahiplenmenin aracılık rolünü araştırmaktır. Algılanan aşırı niteliklilik bağımsız değişken, iş performansı bağımlı değişken, psikolojik sahiplenme ise aracı değişken olarak ele alınmıştır. Söz konusu kavramları ölçmek için geçerliliği ve güvenilirliği daha önce test edilmiş ölçekler kullanılmıştır. Ticaret Bakanlığının farklı birimlerinde farklı unvanlarda görev yapan 424 kişiden veriler anket yöntemi ile toplanmıştır. Merkezi eğilim ölçüleri, doğrulayıcı faktör analizi, korelasyon analizi ve yapısal eşitlik modellemesi gibi istatistiksel analiz yöntemleri kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular algılanan aşırı niteliklilik ile psikolojik sahiplenme arasında olumsuz, psikolojik sahiplenmenin bu ilişkide aracılık etkisi olduğunu göstermiştir. Elde edilen sonuçların yönetim alan yazınına katkılar sağlayacağı ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
While it is easy to imitate products, business model, structure of organizations in recent days of business world, the contribution of employees is the main factor that makes the difference. That is why human resources is a rigorous matter for competitive organizations.The aim of this study is to reveal the intermediate role of psychological ownership under the perceived overqualification of the job performance of civil cervants. Perceived overqualification is independent, job performance is dependent, and psychological ownership was a a mediator variable. Previously validity and reliability analysis carried out scales are used. Data are collected from 424 employees of Ministry of Trade who work with various titles and and in various positions by surveys applied to the employees. Statistical methods such as central tendency measurements, confirmatory factor analysis, correlation analysis and structural epuation modeling are used for data analysis. Findings of the study show that there were negative relationship between perceieved over qualification and job performance, and there is intermediate role of psychological ownership in this relationship. It is expected to make contribution to the literature of managament.