Hiperbarik oksijen tedavisinin diyabetik hastalarda kardiyovasküler etkisinin analizi
Analysis of the cardiovascular effect of hyperbaric oxygen therapy in diabetic patients
- Tez No: 704558
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deniz ve Sualtı Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
İnsanlarda Hiperbarik Oksijen Tedavisi (HBOT) sırasında hem yüksek basınç hem de hiperoksijenasyon nedeniyle kardiyovasküler fizyolojide değişiklikler olmaktadır. HBOT esnasında periferik vazokonstriksiyon, bradikardi ve kardiyak outputta düşüş görülür. HBOT'nin kardiyovasküler sistem (KVS) üzerindeki bu fizyolojik etkileri, sağlıklı insanlarda tolere edilir. Ancak altta yatan kardiyak hastalığı olan hastalar, HBOT sırasında pulmoner ödem ve ölüm gibi ciddi sorunlar yaşayabilir. Diyabetes Mellitus (DM) hastalarında DM'nin kardiyak komplikasyonları gelişebilmektedir. Bu nedenle DM hastalarında HBOT'nin kardiyovasküler fizyoloji üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Çalışmamızda HBOT'nin diyabetik hastalardaki kardiyovasküler etkilerini incelemeyi amaçladık. Sağlık Bakanlığı Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Kliniği'ne başvuran diyabetik hastaların ilk HBOT seansı öncesi ve sonrası NT-ProBNP, troponin I, CK-MB, Elektrokardiyografi (EKG) veya Ekokardiyografi (EKO) bulguları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
During Hyperbaric Oxygen Therapy (HBOT) in humans, there are changes in cardiovascular physiology due to both high pressure and hyperoxygenation. Peripheral vasoconstriction, bradycardia and a decrease in cardiac output are observed during HBOT. These physiological effects of HBOT on the cardiovascular system (CVS) are tolerated in healthy people. However, patients with underlying cardiac disease may experience serious problems during HBOT such as pulmonary edema and death. Cardiac complications of DM may develop in patients with diabetes mellitus (DM). Therefore, HBOT may have negative effects on cardiovascular physiology in DM patients. In our study, we aimed to examine the cardiovascular effects of HBOT in diabetic patients. The findings of NT-ProBNP, troponin I, CK-MB, Electrocardiography (ECG) or Echocardiography of diabetic patients who applied to the Ministry of Health University Gülhane Training Research Underwater and Hyperbaric Medicine Clinic were compared before and after the first HBOT session.