Hemşirelerin algıladıkları örgütsel destek ile mesleğe bağlılık düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between nurses' perceived organizational support and levels of occupational commitment
  1. Tez No: 704627
  2. Yazar: SERHAT AYDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu araştırma, hemşirelerin algıladıkları örgütsel destek ile mesleğe bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: İlişkisel tanımlayıcı tipte yapılan bu araştırmanın evrenini, Dicle Üniversitesi Hastaneleri'nde çalışan 950 hemşire oluşturmaktadır. Araştırmada herhangi bir örneklem seçim yöntemi kullanılmadı. Araştırmaya katılmak isteyen ve en az 6 aydır bu kurumda çalışan 404 hemşire araştırma kapsamına alındı. Araştırmanın verileri Ekim 2020 – Mart 2021 tarihleri arasında toplandı. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu”,“Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği”ve“Hemşirelikte Mesleğe Bağlılık Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde dağılımı, ortalama, standart sapma, Cronbach Alfa katsayısı, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Duncan çoklu karşılaştırma testi, Kruskal Wallis testi, Mann Whitney testi ve Korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Bu araştırmaya katılan hemşirelerin Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği toplam puan ortalaması 23.54 ± 6.83 olarak hesaplanmış ve hemşirelerin algıladıkları örgütsel destek düzeyinin orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Araştırmaya katılan hemşirelerin Hemşirelikte Mesleğe Bağlılık Ölçeği toplam puan ortalaması 67.2 ± 12.16 olarak hesaplanmış ve hemşirelerin mesleğe bağlılıklarının orta düzeyde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to determine the relationship between nurses' perceived organizational support and their levels of occupational commitment. Material and Method: This research was conducted in relational descriptive method. The environment of this study consists of 950 nurses working in Dicle University Research and Training Hospital. No sample selection method was used in the study. The study was conducted with 404 nurses who had been working in the institution for at least six months, who had not been leave during the dates and who agreed to participate in the study voluntarily. The data of the study were collected by the researcher dates between October 2020 and March 2021. The data of the research collected by“Personal Information Form”,“Perceived Organizational Support Scale”and“Occupational Commitment in Nursing Scale”. Number, percentage, mean, standard deviation, Cronbach Alfa coefficient, one-way analysis of variance (ANOVA), Duncan multiple comparison (post-hoc) test, Kruskal Wallis test, Mann Whitney test and Correlation analysis were used in the analysis of data. Results: It was found that nurses' who participated the research, average Perceived Organizational Support Scale score was 23.54 ± 6.83 and it was stated that nurses' perceived organizational support was at moderate level. Mean of The Occupational Commitment Scale in Nursing of nurses' who attended the research was calculated as 67.2 ± 12.16 and this shows that nurses had medium level of occupational commitment.