Akut iskemik inmede iskemi-reperfüzyon hasarının belirlenmesinde nörogörüntüleme ve trombüs analizi arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Investigation of the relationship between neuroimaging and thrombus analysis in determination of ischemia-reperfusion injury in acute ischemic stroke
- Tez No: 704657
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN SOYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, akut iskemik inmede klinik özellikler, trombüsün histopatolojik özellikleri ile hiperintens akut reperfüzyon belirteci (HARM) arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Mekanik trombektomi yapılan 56 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların klinik özellikleri, mekanik trombektomi ile ilişkili veriler ve 90. gün mRS skoru kaydedilmiştir. 24. saat lezyon ve kanama hacimleri hesaplanmıştır. İnme etiyolojisi TOAST sınıflaması ile belirlenmiştir. Tedavi sonrasında yapılan FLAIR görüntülemede, sulkus içinde kontrast madde ekstravazasyonunun izlenmesi, HARM pozitif olarak değerlendirilmiştir. Hastalara ait 52 adet trombüs elde edilmiştir. Trombüsler fibrin ve eritrosit içeriklerinin analizi için hematoksilen-eozin (H&E) ve Martius Scarlet Blue (MSB) ile boyanmış ve görüntü analizleri için sırasıyla yarı otomatik ve makina öğrenmesine dayalı iki yöntem olan Fiji ve Orbit programları kullanılmıştır. Ayrıca, CD3, CD20 ve CD45 boyamaları yapılarak trombüs içerisindeki T ve B lenfosit ve total lökosit sayıları ve oranları belirlenmiştir. Çalışmamızda literatürle uyumlu olarak tedaviden 24 saat sonra hesaplanan NIHSS skoru ile lezyon hacmi ve klinik prognoz belirteci olan 90. gün mRS skoru HARM pozitif hastalarda daha yüksek olarak saptanmıştır. Trombüs histopatolojisi ile HARM arasında bir ilişki olduğu gösterilmiştir. Sonraki çalışmalarda, trombüs içeriğinin daha kapsamlı incelenmesi ve radyolojik bulgularla laboratuvar sonuçlarının birlikte değerlendirilmesi önemli veriler sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between clinical information, histopathological features of thrombus and hyperintense acute reperfusion marker in acute ischemic stroke. 56 patients who underwent mechanical thrombectomy were included in the study. Demographic characteristics and clinical information of the patients, procedural information about mechanical thrombectomy were recorded. Lesion and hemorrhage volumes at 24 hours were calculated. The etiology of stroke was determined by the TOAST classification. Contrast extravasation in the sulcus was considered HARM positive in FLAIR imaging performed after treatment. 52 thrombi were obtained. Thrombi were stained with hematoxylin-eosin (H&E) and Martius Scarlet Blue (MSB) for the analysis of fibrin and erythrocyte contents, and Fiji and Orbit programs, which are semi-automatic and machine learning-based, respectively, were used for image analysis. In addition, CD3, CD20 and CD45 staining was performed to determine the numbers and ratios of T and B lymphocytes and total leukocytes in the thrombus. In our study, in accordance with the literature, the NIHSS score calculated 24 hours after the treatment and the 90th day mRS score, which is a clinical prognostic indicator, were found to be higher in HARM positive patients. It has been shown that there is a relationship between thrombus histopathology and HARM. In future studies, a more comprehensive examination of the thrombus content and the evaluation of radiological findings and laboratory results may provide important data.