Deneysel akut iskemik inme modelinde edaravone ve askorbik asidin iskemi-reperfüzyon hasarı üzerine etkisi
The effect of edaravone and ascorbic acid on ischemia-reperfusion injury in an experimental model of acute ischemic stroke
  1. Tez No: 805438
  2. Yazar: PINAR BAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT DENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Nöroloji, Emergency Medicine, Neurology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: İskemik inme, tüm dünyada mortalite ve morbiditenin en önemli nedenlerinden biridir. İnme sonrası nöronal kaybın azaltılabilmesi için iskemi/reperfüzyon (I/R) hasarının ve serbest oksijen radikali (SOR) birikiminin önlenmesi çok önemlidir. Bu çalışmanın amacı akut iskemik inme (Aİİ) sonrası oluşan I/R hasarını önlemede farklı doz Edaravon ve Askorbik asit tedavilerinin biyokimyasal ve histopatolojik etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 40 adet Sprague-Dawley cinsi dişi rat dahil edildi. Ratlar rastgele seçimle her grupta 8'er tane olacak şekilde gruplandırıldı. Tüm gruplarda Aİİ'yi takiben I/R oluşturularak tedavi rejimi uygulandı. Grup DDE (Düşük Doz Edaravon): Edaravon 1 mg/kg, Grup YDE (Yüksek Doz Edaravon): Edaravon 5 mg/kg, Grup DDA (Düşük Doz Askorbik asit): Askorbik asit 100 mg/kg, Grup YDA (Yüksek Doz Askorbik asit): Askorbik asit 500 mg/kg tedavisi uygulanırken, Kontrol grubuna (Grup-K) herhangi bir tedavi uygulanmadı. Deney sonrası tüm ratlar sakrifiye edilerek kan ve beyin dokusu örnekleri alındı. Serum örneklerinden Malondialdehit (MDA) ve Nitrik oksit (NO) seviyesi, beyin dokusunda ise Hasarlı Nöron Yüzdesi (HNY) ölçümü yapıldı. Veriler SPSS 21.0 programı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Ischemic stroke is one of the most important causes of mortality and morbidity all over the world. It is very important to prevent ischemia/reperfusion (I/R) injury and free oxygen radical (SOR) accumulation in order to reduce neuronal loss after stroke. This study aims to investigate the biochemical and histopathological effects of different doses of Edaravone and Ascorbic acid treatments in preventing I/R injury after acute ischemic stroke (AIS). Materials and Methods: 40 Sprague-Dawley female rats were included in this study. The rats were randomly selected and 8 rats were placed in each group. In all groups, an I/R was created following AIS and a treatment plan was applied. The treatment list was as follows: Group LDE (Low Dose Edaravone): Edaravone 1mg/kg, Group HDE (High Dose Edaravone): Edaravone 5 mg/kg, Group LDA (Low Dose Ascorbic Acid): Ascorbic Acid 100 mg/kg, Group HDA (High Dose Ascorbic Acid): Ascorbic Acid 500 mg/kg. The control group (Group-C), however, received no treatment. After the experiment, all rats were sacrificed, blood and brain tissue samples were taken. Malondialdehyde (MDA) and Nitric oxide (NO) levels were assessed in serum samples, and the Percentage of Damaged Neurons (PDN) was measured in brain tissue. The data were analysed with the SPSS 21.0 program, p-value of